W Tatrach policzono zagrożone kozice. Ich liczba znacznie się zmieniła

Dobiegło końca liczenie tatrzańskich kozic. Zwierzęta te są charakterystyczne dla górskich obszarów i na pionowych skalnych ścianach potrafią dokonywać akrobacji przeczącym prawom fizyki. Iloma kozicami możemy się pochwalić?

Kozice są przystosowane do życia w trudnym górskim terenie
Kozice są przystosowane do życia w trudnym górskim tereniefoto: Albin MarciniakEast News

Liczenie kozic w Tatrach odbywa się dwa razy do roku. Przy tym procesie Polacy współpracują razem ze Słowakami. Jak zaznacza TPN, duża część kozic przebywa w rejonie granicy państwowej i przemieszcza się pomiędzy krajami. Ile kozic tatrzańskich przebywa obecnie w tym karpackim paśmie górskim?

Ile jest kozic w Tatrach?

Tatrzańskie kozice zostały policzone. Błąd oszacowania ich liczby nie jest znany, ale może znacznie przekraczać 10 proc. W całym paśmie Tatr - zarówno po stronie słowackiej, jak i polskiej - zanotowano 816 zwierząt. Jeszcze w 2022 r. liczba kozic zaobserwowanych podczas liczenia wyniosła 1222. 

W Polsce żyje niewiele kozic tatrzańskich. Według obliczeń jest ich zaledwie 261. Z uwagi na większą ilość górskich obszarów Tatr po stronie słowackiej, więcej zwierząt występuje u naszych sąsiadów. Po stronie słowackiej jest ich 555 - podaje Tatrzański Park Narodowy. Z czego 45 zwierząt to młode koźlęta, które niedawno się urodziły. 18 młodych urodziło się po polskiej stronie. 

Kozice i prawa fizyki

Kozice to zwierzęta o wybitnych zdolnościach. Są przystosowane do życia w trudnych warunkach. Dzięki dłuższym tylnym kończynom mogą skakać po bardzo stromych zboczach.

Kozice tatrzańskie są inne niż te alpejskie. Różni je między innymi to, że tatrzańskie są najdalej na północ wysuniętą populacją kozicy. Poza tym kozice tatrzańskie są najprawdopodobniej cięższe od "kuzynek" alpejskich i mają dłuższe czaszki. Tatrzańskie zwierzęta unikają też schodzenia poniżej linii lasu, a alpejskie czynią to odrobinę częściej. 

Kozica tatrzańska jest jednym z najbardziej zagrożonych taksonów spośród wszystkich górskich kozic. W gorszej sytuacji jest tylko kozica kartuska, zamieszkująca Alpy Zachodnie we Francji.

Co zagraża tatrzańskim kozicom?

Zagrożeniem dla populacji kozicy tatrzańskiej jest nadmierna turystyka. Naturalnym antagonistą kozic są drapieżniki, np. ryś. Populacja kozic może ulegać zmniejszeniu także poprzez czynniki środowiskowe i klimatyczne. Zbyt bliskie pokrewieństwo kozic północnych z alpejskimi może też ujawniać szkodliwe mutacje genetyczne, a w dalszym czasie może doprowadzić nawet do wymarcia danej populacji.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas