W polskim mieście uchwycono ptaka zombie. Reakcja stada zaskakuje

Do niezwykłych scen doszło w centrum Augustowa, gdzie pojawił się ptak wyglądający doprawdy przedziwnie. Był do połowy oskubany, pióra zachowały się jedynie na skrzydłach oraz głowie, chociaż i tam w formie osobliwej czupryny. Z trudem można rozpoznać w tym ptaku kawkę. Jeszcze bardziej jest zaskakujące zachowanie reszty kawek. - Ich reakcja na ptaka jak z horroru potwierdza nasze wieloletnie badania - mówią ornitologowie.

Kawka na ławeczce
Kawka na ławeczceremusrigo123RF/PICSEL

Zdjęcia ekscentrycznego ptaka zamieścił pan Marek Stankiewicz na profilu "Ptaki dziko żyjące w Polsce" na Facebooku. Z trudem na tych fotografiach można rozpoznać kawkę, jednego z naszych ptaków krukowatych. Kawka wygląda jak z horroru, jakby wstała z martwych w filmie Tima Burtona. Połowę ciała ma nagą, pozbawioną piór. Te zachowały się na skrzydłach i głowie.

My mamy problem z rozpoznaniem w ptaku kawki, ale bez kłopotu rozpoznały ją inne ptaki z Augustowa. Na zdjęciach widać jak pozostałe młode ptaki dość intensywnie oblegają odartego z piór ptaka, stykają się z nimi dziobami. 

Autor dokumentacji Marek Stankiewicz skomentował: "Istny danse macabre. Sytuacja w parku w centrum Augustowa, gdzie "urzęduje" spora grupa kawek. Zauważyłem, że wokół niesamowicie oskubanej samicy krążyło młode z tego roku, ciągle agresywnie napastując o żarcie. Do tego wszystkiego młode tylko z jedną sprawną nogą, co widać na zdjęciach. Mam pytanie do lepiej zorientowanych w temacie ptasiego zachowania. Co może być przyczyną takiego stanu tej kawki ze zdjęć? Młode, czy inne kawki? Na marginesie, mimo widocznego stanu, podfruwała i przemierzała trawnik z temperamentem".

Kawka zwyczajna joost j. bakkerWikimedia Commons

Kawki tworzą bardzo mocne więzy społeczne

Powodem takiego wyglądu kawki jest z pewnością jakaś choroba skóry albo piór. - Świerzb też atakuje ptaki. I to może być przyczyną - mówi prof. Piotr Tryjanowski, zoolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 

Świerzb bardzo często powoduje utratę piór albo włosów przez zwierzę. Odarte z nich zmienia mocno swój wygląd i na pierwszy rzut oka wygląda jak z horroru. Zakażone świerzbem zwierzęta mogły być powodem wielu mitów i legend, na których budowano horrory. W Ameryce uważa się, że chore kojoty są przyczyną mitu o chupacabrze.

Chora na świerzb albo inną chorobę skóry kawka przypomina fragment obrazu Zdzisława Beksińskiego. I na pierwszy rzut oka zachowanie innych ptaków wobec niej wygląda na agresywne. Wygląda też na logiczne, bowiem osobniki chore, słabe, roznoszące choroby często są u zwierząt eliminowane ze społeczności. Ich dziwny wygląda wywołuje gwałtowne reakcje grupy.

Kawka to jeden z najbardziej inteligentnych ptakówhanschr123RF/PICSEL

- Ale nie u krukowatych - wyjaśnia jednak prof. Piotr Tryjanowski. - W wypadku tych ptaków mamy do czynienia z innymi reakcjami społecznymi. Wychodziło to w badaniach, a te zdjęcia wydają się to potwierdzać. Ptaki krukowate, takie jak kawki, mają bardzo silne więzi społeczne i w sytuacji krytycznej, takiej jak choroba, nie zostawiają swoich pobratymców na pastwę losu. U tych ptaków rozbudowane są systemy opieki nad członkami grupy.

Ptaki krukowate takie jak kawki mają bardzo silne więzi społeczne i w sytuacji krytycznej, takiej jak choroba, nie zostawiają swoich pobratymców na pastwę losu.

To, co na zdjęciu pozornie wygląda na agresję, w rzeczywistości może być czymś dokładnie przeciwnym. Ptaki opiekują się słabszymi członkami stada, dokarmiają je, nie odpychają. Deformacje ciała, odarcie z piór, rany nie powodują eliminacji. Takie złożone zachowania społeczne wskazują na dużą inteligencję, którą ptaki krukowate, zwłaszcza kawki, kruki czy wrony, bez wątpienia dysponują. Uchodzą za najbardziej inteligentne ptaki.

Czy rozpoznasz polskie ptaki? Będzie łatwo, potem coraz trudniej [QUIZ]

Żołna podbija Polskę. Ptak kocha ocieplenie klimatuPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas