Niedźwiedź zagryzł dwie osoby. Nie żyje kobieta z dzieckiem

Magdalena Mateja-Furmanik

Na Alasce niedźwiedzie nie są rzadkością. Wczoraj jeden z nich podszedł blisko osad ludzkich i zagryzł dwie osoby. Zwierzę zostało odstrzelone.

article cover
123RF/PICSEL

Do tragedii doszło w Stanach Zjednoczonych - na Alasce, w osadzie Wales na wyspie Seward. Wioska liczy niecałe 150 osób. Ostatni raz niedźwiedź polarny zabił człowieka w tamtym rejonie ponad 30 lat temu. Wtedy uczynił to z głodu.

Żołnierze z Alaska State Troopers otrzymali wezwanie o 14:30 17 stycznia. Zgodnie z doniesieniami, niedźwiedź ścigał ludzi, którzy przed nim uciekali. Gdy wojsko przyjechało na miejsce, zwierzę, wraz z dwoma osobami, leżało już martwe.

Chociaż bliskie spotkania z niedźwiedziem nie są rzadkością, zazwyczaj nie mają skutków śmiertelnych. Dochodzi do nich raz na kilkadziesiąt lat.

  

Zgodnie z raportem The National Wildlife Federation niedźwiedzie polarne są zagrożone wyginięciem ze względu na zmiany klimatyczne. Szacuje się, że aż dwie trzecie z nich zniknie do 2050 roku.

Ataki niedźwiedzia coraz częstsze

W listopadzie 2022 roku naukowcy z U.S. Geological Survey ostrzegli, że wraz ze zmniejszaniem się lodu morskiego, więcej niedźwiedzi polarnych wyjdzie na ląd każdego lata i pozostanie dłużej - zwiększając potencjał dla większej liczby interakcji człowiek-niedźwiedź.

Naukowcy donoszą, że w latach 80. ubiegłego wieku niedźwiedzie polarne spędzały na lądzie tylko kilka tygodni każdego lata. Jednak teraz wiele z nich spędza prawie dwa miesiące na lądzie każdego roku.

Badanie wydane w 2017 roku wykazało dramatyczny wzrost agresywnych zachowań niedźwiedzi polarnych w stosunku do ludzi. Zgodnie z nim, między 1960 a 2009 rokiem doszło aż do 47 ataków.

Eksperci donoszą, że tylko między 2010 a 2014 rokiem doszło do 15 ataków - jest najwyższa liczba, jaką kiedykolwiek odnotowano w okresie czterech lat. Wynika to z faktu, że lód morski osiągnął w tym czasie rekordowo niski poziom.

Większość ataków niedźwiedzi polarnych na ludzi miała miejsce między lipcem a grudniem, kiedy lód jest najniższy.

Żubry na celowniku kłusownikówINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas