Nauczyli makaki piosenki Backstreet Boys. Poczuły rytm "Everybody"

Małpy bez wątpienia mają poczucie rytmu. Dowodzi tego eksperyment przeprowadzony w Meksyku, o którym donosi portal bioRxiv. Makaki zdołały się nauczyć rytmu przeboju "Everybody" grupy Backstreet Boys. Potrafiły dokładnie zsynchronizować swoje ruchy z muzyką. To znaczy, że poczucie rytmu jest znacznie bardziej rozpowszechnione w świecie zwierząt niż myśleliśmy.

Rezusy to jedne z najbardziej inteligentnych makaków
Rezusy to jedne z najbardziej inteligentnych makakówdonyanedomam123RF/PICSEL

Do tej pory jasne było, że zwierzęta słyszą i czują muzykę. Jednakże dostosowanie się do rytmu, zsynchronizowanie ruchów ciała z wytworem ludzkiej popkultury to już inna sprawa. Do tej pory uważano, że to umiejętność właściwa głównie ludziom i niektórym ptakom. Okazuje się, że nie tylko.

Małpy potrafią wystukiwać rytm piosenek

Naukowcy z UNAM, czyli Universidad Nacional Autonoma de Mexico w meksykańskiej stolicy przeprowadzili badania na makakach, które wcześniej trenowały wystukiwanie rytmu w takt metronomu. Kiedy małpy nauczyły się już to robić i reagować na muzykę wystukiwaniem rytmu, podawano im coraz większe fragmenty muzyczne o różnym tempie i charakterze. Makaki reagowały na nie stukaniem do rytmu i robiły to równie skutecznie jak ludzie. Kulminacją było wystukanie rytmu znanego hitu "Everyboday" grupy Backstreet Boys. Małpy poradziły sobie z tym świetnie.

A ponieważ rytm "Everybody" nie jest - umówmy się - specjalnie skomplikowano, jak się okazuje, nawet dla małpy, makaki wystukiwały rytm także do innych przebojów. Był wśród nich bardziej złożony "You're the First, the Last, My Everything", który wykonał Barry White, a także "A New England" w wykonaniu Billy'ego Bragi. Przebój "Everybody" Baclstreet Boys był jednak o tyle miarodajny, że do niego rytm wystukiwały już także ptaki np. kakadu.

Co więcej, eksperyment wykazał, że wystukiwanie rytmu przez makaki wyraźnie się różni od podobnych prób wykonywanych przez ludzi. Może to sugerować, że małpy wychwytują pewne dźwięki czy frazy muzyczne, które nie są dostępne dla naszego ucha. Meksykańscy naukowcy podkreślali również, że w wypadku małp wystukiwanie rytmu nie jest dla nich czynnością naturalną i używaną w przyrodzie. Wymaga od nich wysiłku, muszą przed nią trenować, ale okazuje się, że potrafią to robić. Co więcej, są w stanie zinterpretować piosenkę na kilka różnych sposobów.

To oznacza, że muzyka i rytm nie są zastrzeżone jedynie dla nas i ptaków, ale potrafią je rozpoznać i wykorzystać także inne zwierzęta.

Dzieci przygotowały posiłki dla małp w zooPolsat NewsPolsat News

 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas