Najbardziej jadowite węże na świecie. Ranking 10 najgroźniejszych gatunków

Magdalena Mateja-Furmanik

W Polsce jedyny jadowity wąż to żmija zygzakowata. Okazuje się jednak, że jej ugryzienie, w porównaniu do ukąszenia światowych gigantów, jest jak ukłucie komara. Przedstawiamy ranking dziesięciu najbardziej jadowitych gatunków węży na świecie.

Najmocniejszy jad węża jest w stanie zabić człowieka w mniej niż 20 minut.
Najmocniejszy jad węża jest w stanie zabić człowieka w mniej niż 20 minut. 123RF/PICSEL

Najbardziej jadowite węże na świecie:

Dysfolid 

Rozwarcie szczęk dysfolida może wynosić nawet 170 stopni. 123RF/PICSEL

W języku afrikaans wąż ten nazywa się "boomslang", co zazwyczaj tłumaczy się jako wąż drzewny. Wynika to z jego dużej zależności od drzew i faktu, że wyewoluował tak, aby wyglądem przypominać gałęzie.

Jego szczęki są niezwykle elastyczne, a ich rozwarcie może wynosić nawet 170 stopni. Wąż może osiągnąć długość 1,6 metra. Mimo swoich pokaźnych rozmiarów, dysfolidy żywią się małymi zwierzętami, takimi jak żaby, jaszczurki i kameleony.

Zazwyczaj dysfolid atakuje ludzi gdy czuje się bardzo zagrożony. Ofiary mogą wymagać transfuzji krwi, jeśli antidotum nie zostanie podane w ciągu 24 do 48 godzin. Bez interwencji medycznej ukąszenie kończy się śmiercią, jednak ofiara ma stosunkowo dużo czasu na reakcję. 

Niemrawiec pospolity

Długość niemrawca pospolitego może sięgnąć nawet 3 metrów. 123RF/PICSEL

Długość niemrawca może sięgać nawet trzy metry. Najbardziej wyróżnia go nietypowe ubarwienie - całe jego ciało jest pokryte naprzemiennymi czarnymi i żółtymi pasami. 

Niemrawiec jest kanibalem. Żywi się innymi wężami, ale nie tylko. W skład jego diety wchodzą również ryby i żaby. Jego jad jest bardzo niebezpieczny. W niewielkich ilościach prowokuje wymioty, biegunkę, zawroty głowy i bóle brzucha. Duże dawki w połączeniu z brakiem leczenia prowadzą do niewydolności oddechowej, uduszenia i śmierci. 

W praktyce jednak "zaledwie" 10 proc. ukąszeń kończy się śmiercią. Nie dochodzi do nich również często, ponieważ węże te są aktywne głównie w nocy.  

Wąż tygrysi  

Około 40-60 proc. ugryzień węża tygrysiego kończy się śmiercią 123RF/PICSEL

Węże tygrysie żyją głównie w Australii. Szacuje się, że są odpowiedzialne za 17 proc. wszystkich ukąszeń, których śmiertelność wynosi 40-60 proc. Stanowią duże zagrożenie dla ludzi, ponieważ są aktywne głównie w dzień.

Śmierć przez ugryzienie węża tygrysiego jest bardzo bolesna. Jego jad sprawia, że w organizmie zaczyna krzepnąć krew, a nerwy ogarnia stopniowy paraliż. Objawy ukąszenia zwykle obejmują ból, zwłaszcza w okolicy szyi i stóp, drętwienie, mrowienie i pocenie się. Paraliż układu oddechowego równa się śmierci ofiary przez uduszenie

Tajpan australijski 

Tajpan australijski występuje w Australii i Nowej Zelandii123RF/PICSEL

Najdłuższy tajpan australijski osiągnął aż trzy metry długości. Zazwyczaj jednak osobniki mierzą ok. dwóch metrów. Jego jad powoduje krwotok wewnętrzny, uszkodzenie nerek, i wymioty. Trucizna może zabić już w 30 minut po ugryzieniu, chociaż zazwyczaj jest to 2,5 godziny. Antidotum na jego jad zostało wymyślone dopiero w latach 50. XX w. Przed jego opracowaniem wszystkie przypadki ugryzienia kończyły się śmiercią.  

Kobra królewska

Ugryzienie kobry królewskiej może trwać nawet 8 minut. 123RF/PICSEL

Kobra królewska jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych węży na świecie ze względu na swój szeroki kaptur. Jest to również narodowy gad Indii. W wielu częściach Azji jest czczona jako święte zwierzę. Jest to również najdłuższy jadowity wąż na świecie 

Przeciętny osobnik mierzy cztery metry, podczas gry długość rekordzisty wynosiła nieco ponad sześć metrów. 

Kobra nie atakuje celowo ludzi - może jednak być agresywna gdy wysiaduje jaja lub czuje się zagrożona. Jej ugryzienie może trwać nawet 8 minut i doprowadzić do niewydolności układu sercowo-naczyniowego, śpiączki i śmierci. 

Śmiertelność ugryzienia kobry wynosi 50-60 proc. i zależy od ilości wstrzykniętego jadu oraz kondycji i rozmiaru organizmu. 

Żararaka lancetowata 

Ukąszenie żararaki lancetowatej może doprowadzić do rozległego krwotoku wewnętrznego. 123RF/PICSEL

Żararaka zamieszkuje naturalnie północną część Ameryki Południowej. Jest znana z tego, że potrafi się świetnie wspinać oraz pływać. Wyróżnią ją bardzo łatwa drażliwość, świetna zdolność do kamuflażu i bardzo szybki czas ataku. 

Po ugryzieniu ofiara zaczyna intensywnie krwawić, puchnie, a jej skórę pokrywają bąble. Jeśli do organizmu zostanie wstrzyknięta odpowiednia ilość jadu, nerki stają się trwale uszkodzone oraz powstaje bardzo rozległy krwotok wewnętrzny, który prowadzi do śmierci.  

Wręgowiec filipiński  

Sam jad wręgowca filipińskiego jest uważany za najbardziej toksyczny na świecie. Prisma Bildagentur/Universal Images Group via Getty Images)Getty Images

Wręgowiec jest wężem wodnym zamieszkującym głównie Ocean Indyjski, nie posiada jednak skrzeli. Z tego powodu musi wypływać na powierzchnię, by zaczerpnąć powietrza. 

Długo był uważany za najbardziej jadowitego węża na świecie. Ten pogląd został spopularyzowany przez książkę "Snakes in Question: The Smithsonian Answer Book", jednak został obalony. 

Nie zmienia to faktu, że jego jad jest wysoce toksyczny. Jeśli zostałby wstrzyknięty człowiekowi, czekałaby go śmierć w czasie krótszym niż 30 minut.

Pseudonaja textilis

Pseudonaja textilis jest wężem najczęściej występującym w Australii. Auscape/Universal Images Group via Getty Images123RF/PICSEL

Pseudonaja textilis jest wężem charakterystycznym dla Australii. Bardzo często dostaje się do domów miejscowej ludności, co sprawia bardzo duże niebezpieczeństwo. Jest to najczęściej odławiany gatunek węża przez łapaczy węży. Jego długość wynosi około 1,5 metra i, jak wiele węży, atakuje wtedy, gdy poczuje się zagrożony. 

Po ugryzieniu ofiara zostaje dotknięta postępującym paraliżem i zaczyna krwawić w niekontrolowany sposób. Dochodzi również do zaburzenia zdolności krzepnięcia krwi, przez co bardzo możliwy staje się wylew krwi do mózgu.   

Czarna mamba

Jad czarnej mamby zabija w 20 minut. 123RF/PICSEL

Czarna mamba jest postrachem południowej Afryki. Co ciekawe, jej nazwa pochodzi od koloru wnętrza jej paszczy, a nie koloru skóry. Wąż ma zazwyczaj około 2-3 metry długości i potrafi przemieszczać się z prędkością około 20 kilometrów na godzinę  zatem można uciec przed mambą, ale trzeba biec bardzo szybko. Jej jad prowadzi do zapaści krążeniowej w ok. 20 minut

Tajpan pustynny 

Tajpan pustynny jest uważany za najbardziej jadowitego węża na świecie. 123RF/PICSEL

Zgodnie z rankingiem portalu 100M to właśnie tajpan pustynny jest najgroźniejszym wężem na świecie. Zamieszkują środkową i wschodnią Australię i polują wyłącznie na ssaki, ponieważ ich trucizna jest dla nich szczególnie groźna. Oczywiście dotyczy to również ludzi. 

Szacuje się, że jad tylko z jednego ugryzienia wystarczy, by zabić 100 dorosłych mężczyzn. Po ugryzieniu śmierć następuje w przeciągu 30 minut. 

Polacy nagminnie wyciągają ptaki z gniazd. Przyrodnicy biją na alarmPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas