Biała panda widziana w Chinach. To jedyne takie zwierzę na świecie

W Chinach wśród innych zwierząt tego gatunku zaobserwowano białą pandę. Albinos jest prawdopodobnie jedynym takim osobnikiem na całym świecie. Panda została uchwycona dzięki kamerze z czujnikiem podczerwieni wraz z inną pandą i jej dzieckiem.

W Chinach nagrano jedyną na świecie białą pandę. Zwierzę z albinizmem, mimo że zazwyczaj są one odrzucane przez inne osobniki, jest zdrowe i prawidłowo wchodzi w interakcje z innymi pandami wielkimi
W Chinach nagrano jedyną na świecie białą pandę. Zwierzę z albinizmem, mimo że zazwyczaj są one odrzucane przez inne osobniki, jest zdrowe i prawidłowo wchodzi w interakcje z innymi pandami wielkimiLucas Schifres/YouTube/CGTNGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wideo nagrane w lutym w Parku Narodowym Wolong w prowincji Syczuan w Chinach pokazuje pandę-matkę i jej dziecko odpoczywające w pustym drzewie. Na filmie widać jak zbliża się do nich biała panda wielka.

Chiny. Na wideo uchwycono jedyną na świecie białą pandę

Druga panda wydała dźwięk ostrzegawczy, ale mały ssak wyraźnie nie obawiał się obecności wyróżniającego się wyglądem kuzyna. Jego matka również pozostała spokojna i nie ruszyła się z miejsca.

"Zazwyczaj gdy druga dorosła panda zbliża się do matki z dzieckiem, ta reaguje agresją, doskakuje do zwierzęcia, a nawet zaczyna walkę" - mówi Wei Rongping z chińskiego centrum badawczego zajmującego się pandami wielkimi. Brak reakcji na pandę z albinizmem może oznaczać, że matka uchwycona na wideo jest też matką białej pandy.

Zwierzęta z niedoborem pigmentu (melaniny) w organizmie często są odrzucane przez inne osobniki. W wypadku białej pandy wygląda jednak na to, że zwierzę. Na szczęście w tym wypadku tak się nie stało.

Naukowcy obserwują białą pandę żyjącą w Chinach od momentu gdy była jeszcze dzieckiem. Nie dość, że jest zdrowa, to na dodatek normalnie komunikuje się z innymi osobnikami i wchodzi z nimi w interakcje.

Panda albinos jest naprawdę wyjątkowa

Po raz pierwszy panda-albinos została zauważona w kwietniu 2019 r. na wysokości ok. 2000 m n.p.m. Zwierzę ma wyróżniające się białe futro, białe pazury i czerwone oczy. W rezerwacie, gdzie zaobserwowano białą pandę żyje w sumie ok. 150 zwierząt tego gatunku.

Na całym świecie na wolności jest zaledwie ok. 1,8 tys. pand wielkich. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody jest to gatunek "wysokiego ryzyka", narażony na wyginięcie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas