Zobacz, jak dwugłowy wąż pożera dwie myszy w tym samym czasie

Brian Barczyk, entuzjasta gadów i właściciel sklepu BHB Reptiles, udostępnił na Instagramie niesamowite wideo, na którym dwugłowy wąż pożera dwie myszy jednocześnie - jedna głowa konsumuje jednego gryzonia, a druga drugiego.

Dwugłowy wąż (zdjęcie ilustracyjne).
Dwugłowy wąż (zdjęcie ilustracyjne).Jose Luis PerezAFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Ben i Jerry - bo tak nazywa się dwugłowy wąż Barczyka - ma jeden wspólny żołądek, a jego przewód pokarmowy zaczyna się rozdwajać około 2,5 cm za głowami. To oznacza, że myszy jedzone przez dwie osobne głowy... spotkają się w pewnym momencie, powodując mały "korek" w przewodzie pokarmowym Bena i Jerry'ego. I pewnie także niestrawność.

Ben i Jerry to lancetogłów kalifornijski. Węże tego gatunku potrafią osiągać długość nawet do 2 metrów, ale najczęściej rozmiar dorosłego osobnika waha się od 100 do 150 cm. Mają głowy owalnego kształtu, najczęściej słabo wyodrębnione od reszty ciała.

Rzadka deformacja

Niezwykły dwugłowy lancetogłów jest częścią kolekcji gadów Barczyka. Tego rodzaju deformacja nie jest zupełnie niespotykana, ale można ją nazwać nieczęstą - dotyka 1 na 10 tys. węży. Występuje ona, kiedy zapłodniona komórka jajowa nie podzieli się w pełni. Mimo że u węży ta przypadłość jest częstsza niż u innych zwierząt, to może ona dotknąć każdego kręgowca.

Większość dwugłowych węży dożywa niestety jedynie kilku miesięcy, ale te, którym uda się osiągnąć dorosłość, wiodą zdrowe życie. Barczyk długo "polował" na tego rodzaju gada, kupując wcześniej kilka małych dwugłowych węży, które jednak nie osiągały dorosłego wieku. Dopiero później przyjaciel sprzedał mu Bena i Jerry'ego.

W Polsce najpowszechniejszym wężem jest zaskroniec. Nie zagraża on człowiekowi w żaden sposób. Nie jest jadowity i stara się za wszelką cenę uciekać przed ludźmi, a nawet, jeśli mu się to nie uda, nie staje się agresywny. Czasem syczy, jednak jego taktyka obronna najczęściej polega na udawaniu martwego. Jedynym polskim jadowitym wężem jest żmija zygzakowata, z którą zaskroniec bywa mylony. Zaskroniec jest jednak większy i ma żółte plamy z tyłu głowy, których żmija nie posiada.

Źródło: IFLScience, Zielona Interia, terrarium.com.pl

mcz

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas