Włosi przykrywają lodowiec, żeby się nie roztopił
Widząc bezustannie kurczący się lodowiec Presena w północnych Włoszech naukowcy zdecydowali się go przykryć, by w ten sposób uchronić przed roztopieniem.
Zdaniem włoskich badaczy dzięki przykryciu lodowca jest szansa, że uda się ochronić około 70 proc. śniegu, który stopiłby się latem. Używają potężnych pasów, które działają tak samo, jak srebrna osłona odblaskowa umieszczona w szybie samochodu zapobiegająca jego przegrzaniu. Pasy mają po pięć metrów szerokości i są długie na 70 metrów. Łącznie mają zakryć 120 tys. metrów kwadratowych lodowca.
- Cofanie się lodowców jest jednym z najbardziej uderzających przejawów postępującego globalnego ocieplenia - mówi glacjolog Christian Casarotto z Muzeum Nauki w Trento. Masa lodowców w ciągu ostatnich dwóch dekad nieprzerwanie spada.
Z opublikowanych niedawno badań naukowców z Uniwersytetu Leeds wynika, że co roku topnieje 1,2 bln ton lodu. Uczeni wykorzystali zdjęcia satelitarne z lat 1994-2017 i przeanalizowali stan 215 tys. górskich lodowców na całej planecie, polarnych czap lodowych na Grenlandii i w Antarktydzie oraz lodu morskiego na oceanach Arktycznym i Południowym. Z ich ustaleń wynika, że Ziemia w zaledwie 23 lata straciła 28 bln ton lodu.
Jednocześnie naukowcy stwierdzili, że tempo topnienia lodowców przyspiesza. W latach 90. topniało 0,8 bln ton lodu rocznie. W 2017 r. było to już 1,2 bln ton. "To, co się dzieje, pokrywa się z najgorszym scenariuszem przyjętym przez Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu. Wzrost poziomu mórz o takiej skali będzie miał w tym stuleciu potężny wpływ na mieszkańców terenów nadmorskich" - pisał po publikacji badania jego kierownik dr Thomas Slater z Centre for Polar Observation and Modelling Uniwersytetu Leeds.
Naukowcy wyliczyli, że 28 bln ton lodu, jakie stopiły się przez 23 lat, doprowadziło do podniesienia poziomu mórz o 35 mm. Szacuje się, że wzrost o każdy centymetr, powoduje wysiedlenie miliona ludzi zamieszkujących tereny położone w strefach narażonych na zalanie. Wzrost tempa topnienia lodu wynika z ocieplania się atmosfery i oceanów. Za topnienie lodowców górskich i arktycznego lodu morskiego w największym stopniu odpowiada rosnąca temperatura powietrza.