W Wielkopolsce powstało nowe jezioro. Mieszkańcy zadowoleni z inwestycji

W powiecie poznańskim powstał nowy zbiornik wodny. Znajduje się niedaleko Poznania - w Tulcach. Trwa proces napełniania zbiornika wodą. Jezioro powstało, aby chronić mieszkańców przed suszą i powodziami, będzie też pełnić inne funkcje.

Zbiornik wodny Tulce niedaleko Poznania
Zbiornik wodny Tulce niedaleko PoznaniaGmina Kleszczewomateriały prasowe

Zbiornik Tulce powstał w gminie Kleszczewo w powiecie poznańskim. Celem projektu współfinansowanego z Funduszy Europejskich (prawie 18 mln zł) jest zwiększenie lokalnych zasobów wodnych, podniesienie atrakcyjności obszaru oraz zapewnienie stałości przepływu w cieku.

Powstaje zbiornik wodny Tulce k. Poznania

Zbiornik Tulce powoli napełnia się wodą - informuje Gmina Kleszczewo. Jezioro finalnie będzie pełnić funkcję zbiornika retencyjnego wód powierzchniowych w dolinie rzeki Męciny. Zbiornik powstanie poprzez spiętrzenie wody w rzece.

Celem projektu jest przede wszystkim walka z deficytem wody w gminie oraz łagodzenie zagrożeń powodziowych. W regionie brak wody jest odczuwalny zwłaszcza na obszarach intensywnego rolnictwa. Budowa zbiornika retencyjnego Tulce ma służyć powiększeniu lokalnych zasobów wodnych, ale nie tylko - jezioro przyczyni się do rozwoju gminy także pod względem turystycznym.

Zbiornik będzie pełnił kilka funkcji jednocześnieGmina Kleszczewomateriały prasowe

Retencja i turystyka

Gmina informuje, że zbiornik Tulce już teraz prezentuje się urokliwie i zachęca do spacerów. Teren prawdopodobnie zostanie zasiedlony wiosną przez ptaki. Już teraz na zbiorniku pojawiła się para łabędzi. Mieszkańcy gminy oczekują utworzenia infrastruktury, takiej jak ścieżki wokół zbiornika. W mediach społecznościowych zwracają jednak uwagę także na inny problem widoczny już teraz - wokół jeziora zaczęły pojawiać się liczne śmieci. Mieszkańcy liczą, że słuszna inwestycja gminy obejmie również montaż pojemników na odpady.

Gmina Kleszczewo jest w całości położona w dorzeczu rzeki Warty i jest odwadniana przez jej dopływy: rzekę Kopla oraz Męcinę.

Wartość całego projektu wyniosła ponad 22 mln zł.

Nielegalne składowisko odpadów na Śląskumateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas