W Puszczy Białowieskiej zaobserwowano olbrzymie stado żubrów

Na obrzeżach Puszczy Białowieskiej zaobserwowano ogromne stado żubrów, które liczy aż 170 osobników. Tak duże stada nie były dotychczas spotykane ani w Puszczy, ani w jej sąsiedztwie. Możliwe, że to największa taka grupa żubrów w Polsce.

Naukowcy z Białowieży uchwycili na zdjęciu wyjątkowo liczne stado żubrów. Ogromna grupa zaobserwowana w Puszczy Białowieskiej liczy aż 170 osobników
Naukowcy z Białowieży uchwycili na zdjęciu wyjątkowo liczne stado żubrów. Ogromna grupa zaobserwowana w Puszczy Białowieskiej liczy aż 170 osobnikówNika Knez (IBS PAN w Białowieży)materiały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wielkie stado żubrów naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży zaobserwowali pod koniec grudnia. Podkreślają, że tak duże stada nie były dotychczas spotykane ani w Puszczy, ani w jej sąsiedztwie.

Największe stado żubrów w Polsce?

Stado powstało zapewne z połączenia kilku mniejszych, obserwowanych w tym rejonie na początku zimy. Przyczynił się do tego prawdopodobnie nagły atak zimy, obfite opady śniegu i spadek temperatury - do kilkunastu stopni poniżej 0 stopni C. W takich okresach żubry grupują się w większe stada.

"Byliśmy zaskoczeni tak dużą liczbą żubrów w jednym miejscu" - mówi prof. Rafał Kowalczyk z IBS PAN, kierujący badaniami nad żubrami. "Monitorujemy stada żubrów w kilku miejscach w Polsce i za granicą, i dotychczas największe stado, liczące 136 osobników, było przez nas obserwowane tej zimy na obrzeżach Puszczy Knyszyńskiej. Gdy zobaczyliśmy potężne stado na obrzeżach Puszczy Białowieskiej, zastanawialiśmy się, czy dorównuje ono temu knyszyńskiemu".

Zdjęcie z drona używanego przez naukowców do oceny wielkości i struktury stad rozwiało wątpliwości. Naukowcy przekazali informację o ogromnym stadzie z opóźnieniem, aby nie wzbudzać niepotrzebnej sensacji ze względu na wzrastającą presję fotografów i obserwatorów przyrody.

Polskie żubry mają się coraz lepiej

Zastosowanie drona pozwala nie tylko policzyć żubry, ale też ocenić strukturę stad. Można przy jego pomocy policzyć cielęta, a przy odpowiednim powiększeniu zdjęcia rozpoznać krowy, byki oraz osobniki młodociane. W tym stadzie doliczono się blisko 40 cieląt. Naukowcy zaznaczają, że "naloty" robione są na dużej wysokości, aby nie płoszyć zwierząt, a aparat z zoomem w dronie pozwala na uzyskanie odpowiednich zbliżeń.

Liczba żubrów w Puszczy Białowieskiej - i w całej Polsce - regularnie rośnie. Ostatniej zimy Białowieski Park Narodowy naliczył w Puszczy 779 żubrów. "Żubry są zwierzętami socjalnymi i duże stada, szczególnie w okresie zimowym, nie powinny nikogo dziwić" - zaznacza prof. Kowalczyk. Dodaje jednak, że są przypadki nieodpowiedniego zarządzania tym gatunkiem. Np. wprowadzanie żubrów do ubogich w pożywienie lasów iglastych może skończyć się podchodzeniem zwierząt niebezpiecznie blisko osad ludzkich.

Żubry na celowniku kłusownikówINTERIA.PL

Źródło: PAP, Zielona Interia

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas