USA: U pręgowców amerykańskich wykryto dżumę

U pręgowców amerykańskich w mieście South Lake Tahoe wykryto dżumę. To kolejny przypadek "czarnej śmieci" w tej okolicy.

Wiewiórki.
Wiewiórki.Betsy Seeton/Solent News/East NewsEast News

Zakażone gryzonie nie miały kontaktu z ludźmi. Według Kalifornijskiego Departamentu Zdrowia bakteria, która wywołuje dżumę, czyli Yersinia pestis, jest naturalnie obecna w niektórych częściach Kalifornii, w tym w hrabstwie El Dorado, gdzie znajduje się South Lake Tahoe. Władze ogłosiły w tym tygodniu, że Kiva Beach i Taylor Creek Visitor Center w South Lake Tahoe będą zamknięte do piątku (6 sierpnia) po tym zdarzeniu. 

W zeszłym roku wykryto dżumę u jednego z mieszkańców tego miasta, co było tam pierwszym przypadkiem takim od pięciu lat. 

Czarna śmierć

Dżuma jest znana w Europie jako "czarna śmierć" z powodu jej epidemii w 1300 r. Szacuje się, że na dżumę zmarło wtedy 25 mln ludzi - prawie jedna trzecia ówczesnej populacji kontynentu. 

Zakażenia nią nadal występują w czasach współczesnych, chociaż przypadki zachorowań u ludzi są stosunkowo rzadkie i zazwyczaj można je leczyć za pomocą powszechnie stosowanych antybiotyków. Według Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w Stanach Zjednoczonych co roku odnotowuje się średnio ok. siedmiu przypadków dżumy.

Większość przypadków dżumy w USA ma miejsce w północnym Nowym Meksyku, północnej Arizonie, południowym Kolorado, Kalifornii, południowym Oregonie i dalekiej zachodniej Newadzie. Na świecie większość przypadków dżumy u ludzi od lat 90. miało miejsce w Afryce.

Charakterystyczne maski, jakie w czasie epidemii dżumy nosili lekarze. W "dziobach" były zioła i substancje, które miały uchronić przed zakażeniem. Wikimedia Commons

Choroba jest rozprzestrzeniana przez gryzonie, w tym wiewiórki, szczury, pręgowce amerykańskie oraz ich pchły. Ludzie mogą złapać dżumę poprzez ukąszenia pcheł lub poprzez kontakt z tkankami, lub płynami ustrojowymi zakażonego zwierzęcia.

Ostatnia znacząca epidemia dżumy miała miejsce na Madagaskarze w 2017 r. W ciągu ok. półtora miesiąca doprowadziła ona tam do 195 zgonów i łącznie 2267 przypadków zachorowania, przy czym mowa tu łącznie o przypadkach potwierdzonych, prawdopodobnych i przypuszczalnych. Dżuma pojawiła się także dwukrotnie w ubiegłym roku w Chinach, w tym w małej wiosce Suji Xincun w Chinach, gdzie doprowadziła do śmierci jednej osoby. 

Źródło: Live Science, WHO, Polsat News

mcz

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas