Torbacze są lepiej rozwinięte niż inne ssaki. Dotyczy to także ludzi

Nowe badanie opublikowane na łamach "Current Biology" kwestionuje pogląd, że torbacze są bardziej "prymitywne" niż inne ssaki. I przekonuje, że w rzeczywistości mają za sobą dużo dłuższą ścieżkę ewolucyjną.

Zagadki ewolucji. Torbacze o wiele bardziej rozwinięte niż inne ssaki
Zagadki ewolucji. Torbacze o wiele bardziej rozwinięte niż inne ssaki 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Torbacze często uważane są za bardziej "prymitywne" niż inne ssaki. Bierze się to z faktu, że rodzą młode we wczesnych stadiach rozwoju, po bardzo krótkiej ciąży trwającej od kilkunastu do kilkudziesięciu dni.

Dalszy rozwój przebiega u większości gatunków w fałdzie skóry, tzw. torbie lęgowej samicy, do której młode przedostają się o własnych siłach. Tam przytwierdzają się do sutków matki i rozpoczynają pobieranie pokarmu, pozostając w torbie przez nawet kilka miesięcy.

Przez długi czas ludzie traktowali torbacze jako "ssaki niższe", które reprezentują stadium pośrednie między ssakami łożyskowymi a jajorodnymi. Okazuje się jednak, że torbacze wyewoluowały znacznie bardziej.
Anjali Goswami, Muzeum Historii Naturalnej w Wielkiej Brytanii

Torbacze mają za sobą dłuższą ścieżkę ewolucyjną

Okazuje się jednak, że to błędne założenie. Zdaniem badaczy wynika jako przedstawiciele ssaków łożyskowych z góry zakładamy, że nasza grupa jest tą, do której dąży ewolucja. To błędne przekonanie, bo ewolucja nie jest wcale prostą drogą do większej złożoności, a gatunki o starszych cechach niekoniecznie są "prymitywne".

Autorzy badania wyjaśniają, że złożoność można wielokrotnie zyskiwać i tracić podczas ewolucyjnej podróży gatunku, a bardziej znaczące zmiany ewolucyjne nie zawsze prowadzą do większej różnorodności, ponieważ u ssaków łożyskowych występuje znacznie większa zmienność niż u torbaczy.

Wykorzystując okazy z różnych stadiów rozwojowych 22 obecnie żyjących gatunków torbaczy, naukowcy stworzyli harmonogram zmian, który najlepiej wyjaśnia aktualny "stan". W ten sposób ujawnili, że w czaszkach torbaczy jest znacznie więcej zmian. Zarówno w porównaniu do ssaków łożyskowych, jak i do naszego wspólnego przodka sprzed 160 milionów lat.

Kangury i inne torbacze doświadczyły największej liczby zmian wśród ssaków

Co więcej, wyjątkowo młody wiek urodzeń torbaczy reprezentuje bardziej wyspecjalizowany typ rozwoju, który wymagał większych zmian. Do tego grupa wymarłych ssaków, które oddzieliły się od reszty, zanim pojawiły się ssaki łożyskowe i torbacze, rozmnażała się bardziej jak my.

"To, co mogliśmy wyraźnie pokazać, to sposób rozwoju torbaczy, który zmienił się najbardziej od czasów przodka torbaczy i łożyskowców. To, jak torbacze się rozmnażają, nie jest formą pośrednią między ssakami składającymi jaja a ssakami łożyskowymi. To po prostu zupełnie inny sposób rozwoju, w jaki wyewoluowały torbacze" - podsumowują badacze.

Aktywistki wykradły królewskie owce Karola IIImateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas