Sposób na groźną chorobę pszczół

O wymieraniu pszczół słyszymy wszyscy - większość z nas jest przekonana, że to efekt działalności człowieka, zwłaszcza intensywnej gospodarki rolnej i stosowanych w niej środków chemicznych. Pszczoły mają jednak innego, potężnego i naturalnego wroga.

Izolator chmary to urządzenie, które wspiera pszczelarzy w walce z tak groźnym przeciwnikiem jak warroza
Izolator chmary to urządzenie, które wspiera pszczelarzy w walce z tak groźnym przeciwnikiem jak warroza 123RF/PICSEL

Wróg nosi groźnie brzmiącą nazwie Varroa destructor. To gatunek pajęczaka, który powoduje on nie tylko wymieranie całych pszczelich rodzin, ale również skraca ich życie nawet o 68 proc.

Pszczoły w walce z warrozą musi wspomagać człowiek. Chemia nie jest dobrym rozwiązaniem - innego postanowiło szukać Stowarzyszenie Sady Grójeckie i przekazało pszczelarzom z powiatu grójeckiego 250 izolatorów chmary.

- Uznaliśmy, że realizacja zasad zrównoważonego rozwoju nie może być tylko hasłem - mówi Magdalena Wrotek-Figarska Dyrektor Biura Stowarzyszenia Sady Grójeckie. - Jabłka Grójeckie już są produkowane w dwukrotnie wyższym rygorze bezpieczeństwa, niż ten zalecany  przez Komisję Europejską. Nasza współpraca z pszczelarzami jest kolejnym krokiem - dodaje.

- Izolator chmary to urządzenie, które wspiera pszczelarzy w walce z tak groźnym przeciwnikiem, jak warroza - mówi Sylwester Janota, członek zarządu Mazowieckiego Związku Pszczelarzy. - Oddziela ono matkę pszczelą, dzięki czemu możemy zredukować występowanie pasożyta praktycznie do zera. Zastosowanie go jesienią, sprawia, że na wiosnę pszczele rodziny szybciej i lepiej się rozwijają.

- To skuteczna metoda zapobiegania warrozie, która nie ma naturalnego przeciwnika. Zdrowe i bezpieczne pszczoły to nie tylko smaczny i naturalny miód, ale również ogromne korzyści dla sadowników w procesie zapylania kwiatów. Jabłonie są bardzo zależne od owadów zapylających - podkreśla Janota.

Pszczoły budzą powszechną sympatię, ale w rzeczywistości nie mają łatwego życia
Pszczoły budzą powszechną sympatię, ale w rzeczywistości nie mają łatwego życia123RF/PICSEL

Warroza to nie tylko wymieranie i krótsze życie pszczelich rodzin. Pasożyt przyczynia się również do spadku masy ciała pszczół, obniżenia wydolności lotnych i transportowych, a także osłabia ich orientację w terenie. To wpływa na całość ekosystemu. Mniejsze zapylanie to mniej miodu, ale też straty w produkcji jabłek.

Według raportu Komisji Europejskiej wartość ekonomiczna zapylania owoców i warzyw wynosi 15 mld euro rocznie. Greenpeace szacuje, że na terenie Mazowsza, skąd pochodzą Jabłka Grójeckie, mówimy o kwocie ponad 1 mld zł.

- Dbanie o pszczoły to nasz wspólny cel. Oprócz pszczół miodnych, wprowadzamy do sadów inne gatunki pszczół np. murarkę ogrodową, która równie skutecznie zapyla kwiaty jabłoni, choć nie produkuje miodu i co ciekawe nie żądli. Nie stosujemy również żadnych środków ochrony roślin w czasie oblotów pszczół. Propagujemy wiedzę dotyczącą tworzenia naturalnych łąk w sadach. Wyższa trawa to większa bioróżnorodność owadów zapylających i naturalny sposób magazynowania wody w glebie. Tak naprawdę wracamy do korzeni, sięgamy po wiedzę naszych dziadków - podkreśla Magdalena Wrotek-Figarska.

Oprac. WSz

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas