Rój pszczół jak burzowa chmura. Generują dużo energii elektrycznej

Roje pszczół miodnych mogą generować ładunek elektryczny o wartości 1000 woltów na metr, intensywniejszy niż chmury burzowe i naelektryzowane burze piaskowe

  Naukowcy wiedzieli co prawda, że pojedyncza pszczoła przenosi niewielki ładunek elektryczny, ale nigdy wcześniej nie udokumentowano takiego napięcia
Naukowcy wiedzieli co prawda, że pojedyncza pszczoła przenosi niewielki ładunek elektryczny, ale nigdy wcześniej nie udokumentowano takiego napięciaUnsplash
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zespół brytyjskich badaczy z Uniwersytetu Bristolu był zaskoczony, gdy stacja pogodowa na terenie uczelni zaczęła wykazywać gwałtowne skoki ładunku atmosferycznego, choć w pobliżu nie zanosiło się nawet na burzę. Zagadka została rozwiązana, gdy okazało się, że w pobliżu czujników znalazł się rój pszczół miodnych poszukujący nowego domu.

"Kiedy spojrzałem na dane, byłem zaskoczony, bo efekt był naprawdę ogromny" - mówi Ellard Hunting, który kierował najnowszymi badaniami.  Naukowcy wiedzieli co prawda, że pojedyncza pszczoła przenosi niewielki ładunek elektryczny, ale nigdy wcześniej nie udokumentowano takiego napięcia.

Chmura burzowa? Nie, to pszczoły!

Zespół postanowił zmierzyć to, jak naelektryzowane są pszczoły. Zainstalował dodatkowe czujniki pola elektrycznego i kamery, które miały zmierzyć pole elektryczne i gęstość roju. Gdy pszczoły z pobliskich uli się wyroiły, naukowcom udało się zarejestrować skoki napięcia wywołane przez trzy z roi.

Odkryli, że roje pszczół wytwarzały ładunek elektryczny w zakresie od 100 do 1000 woltów na metr. Analizując bliskość pszczół w roju, zespół odkrył, że im gęstszy rój, tym silniejsze było pole elektryczne.

Porównując dane dotyczące ładunku elektrycznego przenoszonego przez pszczoły z wcześniejszymi danymi dotyczącymi zdarzeń meteorologicznych, takich jak chmury burzowe, burze z piorunami i naelektryzowane burze piaskowe, ustalili, że gęste roje pszczół przenoszą ładunek zdecydowanie wyższy. Ich gęstość ładunku była około osiem razy większa od chmury burzowej i sześć razy większa od naelektryzowanej burzy piaskowej.

Nie wiadomo, czy ta zdolność jest przydatna pszczołom, czy też jest przypadkowym produktem tarcia między ich skrzydłami a powietrzem - jak podczas pocierania balonem o ubrani. Ładunek może jednak mieć dla pszczół duże znaczenie, bo pszczoły wykorzystują pola elektryczne podczas poszukiwania pożywienia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas