Przełom w walce z koronawirusem? To hamuje wszystkie warianty
Substancja z łoczydła apulijskiego silnie blokuje namnażanie się w komórkach wszystkich wariantów koronawirusa. Zdaniem naukowców, którzy odkryli związek, może on ochronić przed infekcją i ją zwalczać.

O swoim odkryciu naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Notthingham poinformowali na łamach pisma "Virulence". Otrzymywany z łoczydła apulijskiego (Thapsia garganica) związek o nazwie tapsigargin blokuje namnażanie się wszystkich wariantów SARS-CoV2.
Wcześniejsze badania wskazywały, że w małych dawkach substancja ta uruchamia w organizmie silną odpowiedź zwalczającą różne wirusy, w tym i SARS-CoV2.
Badacze sprawdzili wpierw aktywność komórkową różnych wariantów koronawirusa - alfa, beta i gamma. Wariant delta namnożył się cztery razy szybciej niż alfa, i 9 razy szybciej niż beta. Najsprawniej przenosił się też do innych komórek. Okazało się też, że infekcja różnymi wariantami powodowała, że wirusy przyspieszały nawzajem swoją replikację.
Dobrą wiadomością jest to, że wszystkie warianty koronawirusa były podatne na działanie tapsigarginu. Substancja nie dość, że skutecznie chroniła przed infekcją, to do tego hamowała już istniejące zakażenie.
- Badanie dało nam lepszy wgląd w naturę dominacji wariantu delta. Choć pokazaliśmy, że jest on najbardziej zakaźny i promuje produkcję innych wirusów przy koinfekcji, jesteśmy zadowoleni, ponieważ pokazaliśmy, że tapsigargin jest skuteczny przeciwko wszystkim wariantom - mówi kierujący pracami prof. Kin Chow Chang.
Naukowiec dodaje, że wyniki te wspólnie "wskazują na przeciwwirusowy potencjał tapsigarginu stosowanego w profilaktyce po wystawieniu na działanie wirusa oraz jako substancja terapeutyczna".