Pasożyt z kocich odchodów zabija wydry

Niezwykle zjadliwy szczep pasożyta Toxoplasma gondii, występujący głównie w kocich odchodach, został po raz pierwszy stwierdzony u zwierząt morskich. Pasożyt powoduje u nich śmiertelne infekcje.

Wydry znaleziono w miejscach odległych od siebie o 150 km
Wydry znaleziono w miejscach odległych od siebie o 150 kmFLPA/Jack PerksEast News

Cztery wydry morskie w Kalifornii padły z powodu zakażenia rzadkim szczepem pasożyta Toxoplasma gondii, który występuje głównie u dzikich i domowych kotów i jest powszechnie przenoszony przez ich odchody. Jest to pierwszy odnotowany przypadek ciężkiej postaci toksoplazmozy u zwierzęcia morskiego, co może oznaczać, że na lądzie krąży niezwykle zjadliwy szczep pasożyta.

"Wydry są naprawdę dobrym wyznacznikiem tego, co przenosi się z lądu do morza" — mówi Melissa Miller z Kalifornijskiego Departamentu Rybołówstwa i Dzikiej Przyrody. Ich dieta opiera się na małżach, które filtrują wodę. Oznacza to, że ich organizmy pochłaniają spływające z lądu do morza patogeny, takie jak jaja T. gondii.

Pasożyt często powoduje przewlekłe infekcje u wydr. Zdarza się, że szybko zabija dorosłe zwierzęta. 

Inwazja pasożyta

Miller i jej współpracownicy przeprowadzili sekcję zwłok czterech wydr morskich południowych (Enhydra lutris nereis), które zostały znalezione na plażach w latach 2020-2022.  Tkanki wydr były zakażone większą liczbą pasożytów, niż zwykle ma to miejsce w przypadkach infekcji T. gondii. Ich tkanki tłuszczowe były dotknięte ciężkim stanem zapalnym wywołanym przez obecność pasożytów.

Naukowcy odkryli, że kluczowe sekwencje DNA pasożyta były identyczne ze szczepem, który wcześniej znaleziono tylko dwa razy: u pary lwów górskich w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie w 1995 r. i u dzikiej świni w górach Sierra Nevada w Kalifornii 2015 r.

Wydry znaleziono w miejscach odległych od siebie o 150 km. Nie jest jasne, czy zaraziły się na tym samym obszarze, a następnie popłynęły w różne strony, czy też do infekcji doszło w zupełnie różnych miejscach.

Nie jest też jasne, czy szczep - zwany "COUG" - jest tak zjadliwy u innych zwierząt, jak u wydr, chociaż wykazano, że jest szkodliwy dla myszy. Badacze przestrzegają, że ludzie mający do czynienia z potencjalnie zakażonymi zwierzętami powinni zachować wszystkie środki ostrożności.

Podlasie. We wsi grasował jeżozwierzSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas