Najstarszy ptak na świecie ma znów młode
Najstarszy dziki ptak świata w wieku 70 lat doczekał się potomstwa. To już co najmniej 35 pisklę albatrosicy Wisdom.
“Alarm! Słodki bobas!". Takim tweetem wyklucie pisklaka powitali przyrodnicy z hawajskiego oddziału US Fish and Wildlife Service. Pisklę rzeczywiście jest urocze, ale jego matka jest absolutnie wyjątkowa.
Wisdom to sędziwa samica albatrosa ciemnolicego. Rozpiętość skrzydeł tych ptaków sięga dwóch metrów. Gatunek słynie też z długich, trwających wiele miesięcy morskich wypraw. 99,7 proc. albatrosów ciemnolicych gniazduje na Hawajach, w większości na atolu Midway.
Naukowcy śledzą życie Wisdom już od 1956 r., kiedy ornitolog Chandler Robbins zaobrączkował pięcioletniego wówczas ptaka.
Dziś Wisdom jest najstarszym znanym dzikim ptakiem. Przeżyła nie tylko wielu swoich partnerów (albatrosy są monogamistami), ale i badacza, który założył jej identyfikator z numerem Z333. Robbins zmarł w 2017 r. w wieku 98 lat. W tym samym roku Wisdom odchowała swojego 33. potomka.
Oprócz partnerów i pierwszego badacza, przeżyła też... obrączki znakujące. Biolodzy musieli zmieniać zużyte już identyfikatory sześciokrotnie.
“Każdego roku, kiedy Wisdom do nas wraca, dowiadujemy się więcej o tym, jak długo mogą żyć i wychowywać potomstwo ptaki" - powiedziała dziennikowi “Honolulu Star Advertiser" dr Beth Flint, biolog US Fish and Wildlife Service.
Nie dało jej rady nawet tsunami, które w 2011 r. zabiło około 2 tys. dorosłych albatrosów i wiele piskląt na Midway. W ciągu 70 lat swojego życia, Wisdom pokonała około 4,5 mln kilometrów. To tak, jakby 120 razy obleciała dookoła Ziemię.
Ojcem jej najmłodszego pisklaka jest samiec Akeakamai, który jest stałym partnerem Wisdom od 11 lat.
Albatrosy dobierają się w trwałe pary... tańcząc. “Albatrosy łączą się w pary na całe życie, ale mogą szukać nowych partnerów, jeśli są do tego zmuszone, na przykład jeśli przeżyją poprzedniego" - wyjaśniała dr Flint.
Większość albatrosów składa jaja raz na dwa lata, ale Wisdom odchowywała nowego potomka co roku od 2006 r. W przypadku tych ptaków wiek nie jest przeszkodą do rozmnażania się, a większość zwierząt pozostaje zdolna do rozrodu do końca życia.
Zazwyczaj jednak albatrosy mają tylko potomka. To wolne tempo rozmnażania stanowi zagrożenie dla gatunku, który nie jest w stanie szybko odbudowywać populacji.
Ptaki giną w wypadkach, zaplątane w sieci, padają ofiarą drapieżników i katastrof naturalnych takich, jak ta z 2011 r.
Albatrosy ciemnolice, jedne z najmniejszych albatrosów, są uznawane za “bliskie zagrożenia". Pozostało ich około miliona, ale ich kolonie znajdują się tylko w 16 miejscach, z czego tylko w dziewięciu gniazda zakłada więcej niż 100 par ptaków. Zniszczenie tych miejsc mogłoby pchnąć gatunek na skraj zagłady.
Ptaki cierpią też przez skutki globalnego ocieplenia. “Zmiany temperatury wody, i wiążące się z nimi zmiany w prądach morskich i wiatrach oznaczają, że muszą latać coraz dalej by polować na preferowane przez siebie zimnolubne ryby" - tłumaczył “Guardianowi" Sean Dooley z BirdLife Australia. “To największe zagrożenie dla morskich ptaków, zwłaszcza dla albatrosów".
Wisdom jest najstarszym znanym dzikim ptakiem, ale w niewoli znane są jeszcze starsze osobniki. Charlie, błękitna ara mieszkająca w angielskim Heathfield Nurseries, dożyła w 2019 r. 120 urodzin. Według niektórych źródeł, jednym z jej właścicieli był Winston Churchill.