Mówili, że pije krew koni. To największa pijawka Polski

Potrafi się mocno przyssać. Niegdyś uważano, że spija krew koni bydła odpoczywającego przy wodopoju. Dzisiaj o końskiej pijawce wiadomo nieco więcej.

W Polsce też mamy pijawki. Największą jest pijawka końska
W Polsce też mamy pijawki. Największą jest pijawka końska123RF/PICSEL

Pijawki to gatunki z charakterystycznymi przyssawkami należą do drapieżników lub pasożytów. Większość pijawek to zwierzęta wodne, a ich zasięg występowania jest bardzo szeroki.

W Polsce też mamy pijawki. Pod koniec lat 60. XX wieku wymieniano 23 gatunki pijawek, a pod koniec lat 90. liczba wzrosła do 46 gatunków.

Największą z polskich pijawek jest pijawka końska. Pojawiła się niedawno w popowodziowych rozlewiskach w Karkonoszach. O jej obecności poinformował Karkonoski Park Narodowy.

Pijawka końska. Czy może przyssać się do konia?

Pijawka końska występuje w wodach stojących i wolno płynących, może okresowo przebywać na lądzie, na wilgotnym podłożu w pobliżu wody. Zimuje zagrzebana w osadach dennych. Może osiągać długość ok. 100 mm.

Pijawka końska należy do rodziny haemopidae, w której występują pijawki drapieżne o szczękach zaopatrzonych w tępe, ale mikroskopijne ząbki.

Haemopis sanguisuga, czyli pijawka końska wbrew nazwie nie pasożytuje na koniach, ani innych kopytnych. Ale określenie to pochodzi przestarzałego przekonania, że osobniki te atakowały konie i bydło przebywające nieopodal rzek i wodopojów. Co więcej, wierzono nawet, że pijawka wchodzi do pyska konia i spija jego krew. Jednak w rzeczywistości te drapieżne pijawki nie atakują ssaków, ale jej pokarmem są małe rybki i kijanki lub bezkręgowce.

Pijawki są niezwykle wytrzymałe na głód. Bez jedzenia (wyssanego lub połkniętego w całości) mogą przetrwać nawet przez 7 miesięcy.

Pijawki w lecznictwie znane od wieków

Pijawki były od czasów biblijnych stosowane w lecznictwie. Wzmianki naukowców o ich istnieniu pojawiły się w XVIII wieku.

Te małe i oślizgłe zwierzęta zaczęły interesować człowieka ze względu na specyficzne właściwości znajdujące się w ich ślinie. W czasach starożytnych pijawki przykładano do ciał osób, którym upuszczano krew i twierdzono, że zwierzęta te mogą leczyć między innymi hemoroidy i zapalenie górnych dróg oddechowych.

Na świecie, a w tym na terenie Europy nadal wykorzystuje się pijawkę lekarską. Metoda ta jest zwana hirudoterapią.

W Polsce lekarskie pijawki nie występują, ale bywa, że są sprawdzana z Azji i wykorzystywane w hirudoterapii.

Sałata wodna zakazana. Za posiadanie grozi nawet 1 mln zł karyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas