Dziwny organizm pojawił się w Górach Opawskich. Czym on jest?

W wodach rzeki Biała Głuchołaska przyrodnicy odkryli niezwykły organizm, którego do tej pory nie widziano w tych wodach. Czym jest hildenbrandia rzeczna?

Wyjątkowy organizm żyje w wodach Białej Głuchołaskiej (zdjęcie ilustracyjne)
Wyjątkowy organizm żyje w wodach Białej Głuchołaskiej (zdjęcie ilustracyjne)plysuikvv123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Biała Głuchołaska jest rzeką płynącą w południowej Polsce w Górach Opawskich i jest prawym dopływem Nysy Kłodzkiej. Jej długość wynosi prawie 55 km, z kolei powierzchnia dorzecza to prawie 400 kilometrów kwadratowych (w granicach Polski to 113 km kwadratowych, pozostała część znajduje się w Czechach). Właśnie w wodach tej rzeki odnaleziono wyjątkowy organizm.

Niezwykły organizm pojawił się w Białej Głuchołaskiej

Przyrodnicy z Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych regularnie badają stan rzek i strumieni wchodzących w skład zespołu parków. Podczas prac terenowych w Białej Głuchołaskiej zauważyli, że w jej wodach pojawił się nowy, dziwny przybysz - hildenbrandia rzeczna.

Hildenbrandia rzeczna jest krasnorostem, który w Polsce jest gatunkiem chronionym prawnie. Przyrodnicy stwierdzają, że organizm ten po raz pierwszy pojawił się na obszarze ZOPK. Hildenbrandia rozwija się na kamieniach na dnie wód płynących.

Wygląda ona jak jaskrawoczerwona plama. Wraz z czasem może się rozrosnąć i zająć niemal całą powierzchnię kamieni. Plecha ściśle przylega do skalnego podłoża i przyjmuje postać płaskiej skorupy, w której komórki ułożone są w zrośniętych pionowych i ciasno występujących rzędach.

Krasnorosty występują głównie w wodach słonych, dlatego też hildenbrandia rzeczna jest wyjątkowa. Co ciekawe, skomplikowany cykl rozwojowy tego organizmu został po raz pierwszy opisany przez Polaka Karola Starmacha (żył w latach 1900-1988).

Gatunek występuje niemal w całej Europie, w basenie Morza Karaibskiego, wschodniej Azji, Kotlinie Konga, a także we Wschodniej Australii. W Polsce najczęściej spotykany jest na północy naszego kraju i w Karpatach, zaś najrzadziej w centralnej Polsce.

Warto również wspomnieć, że hildenbrandia rzeczna jest wskaźnikiem jakości i stanu ekologicznego wód. Jednakże badacze sugerują, że gatunek ten coraz bardziej przystosowuje się do wzrostu poziomu zanieczyszczeń.

Jak podaje ZOPK: "Jeszcze niedawno obecność hildenbrandii w wodach Parku Krajobrazowego Góry Opawskie byłaby sensacją - przynajmniej w kręgach badaczy glonów. Uważano, że gatunek ten jest związany tylko z najczystszymi wodami i że jest w Polsce narażony na wyginięcie. Tymczasem w ciągu ostatnich dekad jej zasięg występowania w Polsce bardzo się zwiększył. Wygląda na to, że hildenbrandia jest w stanie skorzystać z ocieplającego się klimatu, i że charakteryzuje się całkiem niezłą odpornością na zanieczyszczenia".

Recykling turbin wiatrowych po polskuPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas