Dorożki konne znikną z rynku w Krakowie. Niestety nie na długo

Z powodu upałów w Krakowie tymczasowo zamknięto postój dorożek. W związku z tym obowiązuje też zakaz przejazdu koni przez Rynek Główny. O zakazanie przejazdów dorożką po Krakowie od dawna stara się organizacja pozarządowa.

Dorożki wstrzymane podczas największych upałów
Dorożki wstrzymane podczas największych upałówBeata ZawrzelEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Przez jakiś czas w Krakowie nie uświadczymy koni ciągnących dorożki. Z uwagi na komunikaty IMGW dotyczące upałów, sięgających ponad 30°C, od 20 lipca (w godzinach 9.30-19:00) obowiązuje zakaz postoju i przejazdy dorożek przez Rynek.

Zakaz postoju ogłoszony przez miasto Kraków dotyczy też miejsca zastępczego, znajdującego się przy ul. Mikołajskiej przed Bazyliką Mariacką. Wyznaczone zostały jednak inne miejsca postoju, znajdujące się w cieniu: okolice Barbakanu, Plant przy ul. Podzamcze oraz okolice ul. Siennej.

Praca koni w takie upały to znęcanie się nad zwierzętami
Praca koni w takie upały to znęcanie się nad zwierzętamiBeata ZawrzelEast News

Miasto przypomina o regularnym pojeniu koni oraz śledzeniu komunikatów dotyczących warunków pogodowych. W ostatnich latach temat krakowskich dorożek budzi wiele sporów pomiędzy aktywistami i dorożkarzami.

Historia się powtarza

Pod koniec czerwca 2022, Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt złożyło do prokuratury zawiadomienie o możliwości znęcania się nad końmi dorożkarskimi i niedopełnienia obowiązków przez urzędników miejskich poprzez zmuszanie koni do pracy w tropikalnych warunkach i to nawet pomimo wydanych alertów meteo. Konie stały w pełnym słońcu. Miasto ogłosiło też tymczasowy zakaz wjazdu dorożek na Rynek.

W 2019 r. koń przewrócił się na ulicy i umarł
W 2019 r. koń przewrócił się na ulicy i umarłBeata ZawrzelEast News

W zeszłym roku w Krakowie również wydano zakaz postoju i przejazdu dorożek w upały. Jednak czasami nadal widywano konie, stojące w pełnym słońcu. Przez całe lato odbywały się protesty, mające na celu uświadomić turystów i mieszkańców, jak wygląda ciężka praca koni, a w konsekwencji, jak wpływa to na ich stan zdrowia. Grupa “Wio z Krakowa" zachęca do wypełnienia petycji o wprowadzenie całkowitego zakazu eksploatowania koni do ciągnięcia krakowskich dorożek.

Protesty odbywały się przez całe lato 2021
Protesty odbywały się przez całe lato 2021Beata ZawrzelEast News

W 2019 r. w Krakowie koń przewrócił się na ulicy. Zwierzę umarło.

Wypadki i śmierć koni dorożkarskich

Kontrowersje wokół przejazdów dorożek przez centra miast obejmują także włoskie metropolie. Niedawno we włoskiej miejscowości Matera koń dostał zawału serca i umarł. Kilka godzin po tym zdarzeniu, zwierzę ciągnące wóz z turystami we Florencji przewróciło się, doznając obrażeń. W tym czasie panowały ogromne upały. Razem z przeciążeniem były bezpośrednią przyczyną wypadków.

Także w Rzymie od lat debatuje się nad losem dorożek. W Pizie podpisano zakaz poruszania się pojazdów ciągniętych przez zwierzęta w godzinach 11.30-16.30. Zakaz obowiązuje do 15 września.

źródło: krakow.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas