​Bieszczady: Żubrzyce z młodymi wracają do stad

Kilkanaście żubrzyc w czerwcu opuściło swoje stada, by w leśnych ostępach urodzić potomstwo - informuje rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

article cover
WOJCIECH ZATWARNICKI/REPORTEREast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Rzecznik zaznaczył, że żubrzyce najczęściej rodzą jedno cielę co dwa lata. Marszałek podkreślił, że młody żubrzyk po przyjściu na świat waży od 20 do 30 kg.

Jeżeli zauważymy młode, nie powinniśmy do nich podchodzić. Zdaniem rzecznika, "matki czuwające nad potomstwem mogą być agresywne, podobnie jak u innych gatunków zwierząt". Tym bardziej że w pobliżu żubrzątka matka na pewno czuwa, nawet jeżeli jej od razu nie widzimy.

Co roku w Bieszczadach na świat przychodzi kilkadziesiąt młodych żubrach. W przypadku mroźnej i śnieżnej zimy połowa młodych nie dożywa roku. Rzecznik ocenił, że w tym roku może się urodzić nawet ponad 100 cieląt.

Samice żubrów dojrzałość płciową osiągają w drugim, trzecim roku życia. Z kolei samce mogą się rozmnażać w trzecim roku. Jednak w rozmnażaniu zazwyczaj uczestniczą osobniki mające między 7 a 12 lat. Ciąża u żubrów trwa 256 dni.

Latem żubry przebywają w mniejszych stadach, które tworzą samice i cielęta. Dojrzałe samce są osobno. Z kolei młodsze osobniki tworzą wówczas "grupy kawalerów".

W Bieszczadach na wolności żyje ponad 700 żubrów. Sprowadzono je tam w 1963 r., po ponad 200 latach nieobecności.

Bieszczadzkie żubry należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubrów z Kaukazu i samic żyjących w ogrodach zoologicznych oraz zwierzyńcach prywatnych. Zwierzęta tej rasy żyją tylko w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce mieszkają żubry czystej linii białowieskiej

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas