Ameryka płonie. Ekstremalne upały uderzają w aż 110 mln ludzi
W ostatnich dniach aż trzy kontynenty zostały nawiedzone przez ekstremalne upały – była to Europa, Ameryka Północna i Azja. Naukowcy biją na alarm i dodają, że wydarzenia te są skutkiem globalnego ocieplenia. Część zachodnich mediów wskazuje, że sytuacja jest najgorsza w Stanach Zjednoczonych.
Nad południowo-zachodnimi Stanami Zjednoczonymi występuje tzw. kopuła ciepła. W aż 38 miastach w ostatnim czasie odnotowano rekordy temperatury, a ekstremalne upały uderzają w 110 mln ludzi.
W USA strażacy każdego dnia walczą z setkami pożarów. W ostatnią niedzielę w Las Vegas temperatura zbliżyła się do rekordu wszech czasów, który wynosi 47,2 stopnie Celsjusza. Jak podaje BBC ochroniarze kasyn i hoteli musieli strzec fontann przed ludźmi chcącymi wskoczyć do środka.
Ulice miały być niemal opustoszałe - taki stan jest wyjątkowy dla miasta liczącego sobie ponad 640 tys. mieszkańców. Z kolei w Dolinie Śmierci w Kalifornii temperatury osiągnęły aż 53,9 stopni Celsjusza.
W wielu miastach w Teksasie od ponad miesiąca temperatura nie spadła poniżej 38 stopni Celsjusza. Natomiast w Phoenix w Arizonie przez 17 dni temperatura utrzymywała się powyżej 43 stopni. Jak wskazują synoptycy, w "najbliższej dającej się przewidzieć przyszłości" ekstremalne upały będą się utrzymywać.
W południowo-zachodnich Stanach po ulicach miast krążą mobilne kliniki, które donoszą o bezdomnych, którzy doznali poparzeń trzeciego stopnia w wyniku długotrwałej ekspozycji na promienie słoneczne. W wielu miejscach w Kalifornii i Nevadzie budynki publiczne zostały przekształcone w "centra chłodzenia", gdzie mieszkańcy mogą schronić się przed wysokimi temperaturami.
Synoptycy twierdzą, że obecnie rejestrowana kopuła ciepła jest jedną z najsilniejszych, jakie kiedykolwiek uderzyły w USA. Weather Channel donosi, że zjawisko rozszerzy się na całe południe kraju. Z kolei północne obszary Stanów Zjednoczonych już przygotowują się na silne burze oraz na powodzie błyskawiczne
Czym jest kopuła ciepła?
Jak podaje National Ocean Service kopuła ciepła to "zamknięty obszar", w którym dochodzi do osadzania się mas suchego i gorącego powietrza na danym terenie przez długi czas - w ten sposób tworzy się nieruchoma "gorąca bańka". Powietrze rozchodzi się po danym obszarze, nagrzewając się, następnie unosi się ku górze po "ścianach kopuły", gdzie dochodzi do nieznacznego ochłodzenia. Nieco chłodniejsze powietrze opada w centrum "bańki", potęgując wzrost temperatury.
Zamknięte zjawisko powoduje jednoczesne blokowanie napływu świeżego i chłodniejszego powietrza i wydostawanie się gorącego powietrzna "na zewnątrz". Za taki proces odpowiada kombinacja wysokiego ciśnienia atmosferycznego i zmian wzorców cyrkulacji wiatru.