1,5 mln zł od Biedronki na ochronę gatunków

Biedronka przekazała Polskiemu Towarzystwu Ochrony Przyrody "Salamandra" 1,5 mln zł na działania ochronne sześciu chronionych gatunków: wilka, rysia, żubra, jeża, sóweczki i morświna.

Sóweczka zwyczajna.
Sóweczka zwyczajna. Marcin WielickiAgencja FORUM

Firma podpisała umowę z PTOP "Salamandra", ale w samej akcji biorą udział jeszcze inne organizacje zajmujące się ochroną przyrody - Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze, Stowarzyszenie Natury "Wilk" i Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego. 

- W obecnym kryzysie klimatycznym i w czasie obecnego wymierania gatunków spowodowanego przez człowieka właściwie nie ma środków, których nie można wydać z pożytkiem dla przyrody, a jednocześnie wciąż byłoby ich za mało (...) Dowiedzieliśmy się, że gatunki (na które ma pójść wsparcie finansowe - red.) zostały już wybrane z góry. Specjalnie nas to nie zmartwiło, ponieważ o ile my częścią z nich się nie zajmujemy, to są w Polsce organizacje, które od dziesiątek lat się nimi zajmują (...) W momencie o tym, kiedy dowiedzieliśmy się, jakie są warunki wsparcia, zadzwoniłem do kolegów i koleżanek z innych organizacji i w ciągu 48 godzin byłem w stanie państwu przedstawić praktycznie gotowe, dobrze zaplanowane działania wraz z ich budżetem - mówił na konferencji Andrzej Kepel z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra".

Podkreślił, że wsparcie ze strony Biedronki jest dla "Salamandry" i innych organizacji szczególnie cenne, ponieważ "jedna złotówka z biznesu potrafi dawać nawet pięć złotówek z Unii Europejskiej"

- Środki unijne wymagają kilkudziesięciu procent wkładu własnego (...) Stąd jesteśmy bardzo wdzięczny za to wsparcie i cieszymy się, że wspólnie z partnerami kilka naprawdę dobrych działań uda się za nie zrealizować - stwierdził. 

Organizacje zaproszone do współpracy nad projektem opowiedziały o swoich działaniach, na które zostaną wydane fundusze. Pierwsza z nich było Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze (ZTP), które w projekcie zajmie się ochroną żubrów i rysiów. 

Żubr.MICHAL KOSCAgencja FORUM

- Działamy na rzecz dalszego zwiększenia liczebności naszych podopiecznych, ale bardzo ważną rzeczą jest zachowanie niskich zagęszczeń żubrów. Zwiększając liczebność populacji, musimy dbać o to, by zwierzęta zajmowały coraz większy obszar i by ich zagęszczenie na jednostkę powierzchni było niskie, dzięki czemu możemy zyskać akceptację społeczności lokalnych dla tych działań - mówiła Magdalena Tracz z ZTP.

1,5 mln to początek

- Dzięki wsparciu naszego partnera biznesowego, Biedronki, uratujemy wilki i rysie w Karpatach. Te dwa gatunki to duże drapieżniki, którymi zajmujemy się od 25 lat. Wilki i rysie w Polsce są oczywiście chronione. Oba te gatunki przed objęciem ochroną były zwalczane - mówiła. 

Wilki.Agencja Wschod / FORUMAgencja FORUM

- Sóweczka, jak kania dżdżu, łaknie spokoju. Czyli tak naprawdę nie wymaga ona żadnych działań z zakresu czynnej ochrony przyrody, ale ochronny biernej - czyli najlepiej zostawić ją w spokoju i siedlisko, w którym żyje. Siedliskiem takim są stare, najlepiej stuletnie lasy z dużą ilością drzew dziuplastych. Ornitolodzy z PTOP "Salamandra" będą w trzech kompleksach leśnych - Borach Kujańskich, Puszczy nad Gwdą i Puszczy Noteckiej - prowadzili dokładną inwentaryzację w siedliskach optymalnych dla sóweczki, czyli tam, gdzie występuje dużo drzewostanów sosnowych z domieszką świerka. Celem będzie utworzenie w tych obszarach stref ochronnych - mówił Andrzej Kepel.

Przedstawiciele Biedronki podkreślili, że suma wsparcia dla organizacji ochrony przyrody może być większa, poniewać od teraz w sklepach Biedronki będzie dostępna książka edukacyjna "Chrońmy zagrożone gatunki" opracowana wspólnie z PTOP "Salamandra". Dochody z jej sprzedaży w całości zostaną przeznaczone na wsparcie ochrony tych sześciu gatunków. 

Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!INTERIA.TVDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas