Żałoba ptaka uchwycona na wideo. Ornitolodzy wyjaśniają zachowanie kaczora
Zwierzęta podobnie jak ludzie przeżywają emocje związane ze śmiercią towarzyszy, udowodniono to np. w przypadku słoni, szympansów, kotów, psów, królików, czy krów. A co z kaczkami? Sprawę badał reporter Marcin Szumowski z "Czystej Polski".

Wielu z nas zna historię psa Dżoka z Krakowa, który przychodził w miejsce śmierci opiekuna przez ponad rok. Takich historii o wiernych psach pojawiło się zresztą w kinematografii całkiem sporo. Tym razem mamy do czynienia z "żałobą" kaczora i to historia prawdziwa.
Czy ptaki przeżywają żałobę?
Poruszający film został nagrany na jednym z warszawskich trawników. Widać na nim kaczora stojącego nad ciałem nieżywej samicy. Czy samiec wie, że kaczka nie żyje?
- Zwierzęta potrzebują czasu, żeby zrozumieć, co się stało. Samiec musi zrozumieć, że coś jest nie tak - mówi znawca ptaków dr Andrzej Kruszewicz. Ekspert dodaje, że należy zachować szacunek do takich obserwacji, ale i dystans, bo nie wiemy i pewnie nigdy się nie dowiemy, co przeżywał kaczor.
- Zachowajmy szacunek do takich obserwacji. Miłość w świecie zwierząt jest, tak samo jak zawiść i inne uczucia, one wszystkie wzięły się od zwierząt - tłumaczy naukowiec.
Nigdy się nie dowiemy, co czuje ptak
Ornitolog Bartosz Krąkowski dodaje, że kaczor prawdopodobnie nie wiedział, że samica nie żyje. - To była nadzwyczajna sytuacja - wyjaśnia. - Ptaki nie mogą przewidzieć śmierci, a kaczki to gatunek monogamiczny, stąd reakcja kaczora.
Jeszcze inną teorię podsuwa ornitolog Monika Klimowicz-Kominowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP): - Wiele zależy od ptasiej inteligencji. Im większa inteligencja danego gatunku, tym większe uczucia w ptakach żyją.
Czy w ptasim sercu pozostanie pamięć o dawnej partnerce? Tego nikt nie wie i to na zawsze pozostanie tajemnicą.