Każdego dnia proceder zbiera żniwo w sieci. Powstaje wielkie zagrożenie

Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamandra przez dwa lata monitorowało sieć w sprawie nielegalnego handlu inwazyjnymi gatunkami, który każdego dnia odbywa się w internecie. Przyrodnicy znaleźli ponad 750 nielegalnych ofert dotyczących 60 grup roślin i zwierząt. Wszystkie stwarzały zagrożenie dla Polski i Europy. Sprawą w programie Czysta Polska w Polsat News zajął się Marcin Szumowski.

Mrówka ognista to gatunek inwazyjny
Mrówka ognista to gatunek inwazyjnyMeghan CassidyWikimedia

Oferty sprzedaży zwierząt i roślin należących do gatunków inwazyjnych każdego dnia pojawiają się w sieci. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromne zagrożenie stwarzają takie propozycje i ich realizacja. Wprowadzanie bez kontroli inwazyjnych gatunków do naszej i europejskiej przyrody to droga ku katastrofie.

Weźmy pierwszą z brzegu ofertę sprzedaży mrówek ogniowych z gatunku Solenopsis invicta. To inwazyjne owady pochodzące z Ameryki Południowej i związane pierwotnie z tym kontynentem. Już w latach 30. zostały zawleczone do Stanów Zjednoczonych i tak rozpoczęły swoją ogólnoświatową inwazję, dewastująca miejscowe ekosystemy. Na dodatek to oferta, która wyjątkowo zaniepokoiła przyrodników. Mrówki ogniowe potrafią być bardzo niebezpieczne. Użądlenie tej mrówki jest bolesne (1.2 w skali bólu Schmidta). Ból podobny jest do oparzenia - stąd jej nazwa zwyczajowa.

To one dokonały inwazji na Polskę. Rozpoznajesz? [QUIZ]

To one dokonały inwazji na Polskę. Rozpoznajesz? [QUIZ]

- To jeden z najbardziej inwazyjnych i groźnych gospodarczo również dla ludzi gatunków - mówi dr Andrzej Kepel z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra". - A owady te są masowo sprowadzane również z Chin w maleńkich probóweczkach wkładanych w zabawki.

Inwazja gatunków wyrasta w internecie

Podczas monitoringu sieci, który trwał dwa lata na polskojęzycznych stronach znaleziono ponad 750 nielegalnych ofert, które dotyczyły 60 grup roślin i zwierząt uważanych za inwazyjne i zakazanych na terenie Unii Europejskiej. Najwięcej takich ofert pojawiło się w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Znajdują się wśród nich np. żółwie czerwonolice, których wypuszczenie do polskich wód jest poważnym zagrożeniem dla wielu rodzimych gatunków, z naszym jedynym polskim gatunkiem żółwia - żółwiem błotnym na czele. W internecie można kupić inwazyjne ssaki, ptaki, gady, płazy, owady, ale także rośliny. Przykładem jest bożodrzew gruczołowaty, również sprzedawany w sieci. Rośnie szybko i może być poważnym konkurentem dla innych roślin.

Inwazyjny bożodrzew gruczołowaty rosnący w ogrodzie
Inwazyjny bożodrzew gruczołowaty rosnący w ogrodzieRichard AveryWikimedia

Ściganiem handlarzy gatunkami inwazyjnymi zajmują się obecnie policyjne wydziały do walki z przestępczością gospodarczą. W ciągu ostatnich dwóch lat wszczęto 15 takich postepowań.

Kwitnie nielegalny handel zwierzętami. Gatunki inwazyjne są zagrożeniemPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas