Asfalt na nowe warunki pogodowe. Naukowcy z Lublina testują inne rozwiązanie

Naturalne kruszywa i zmielony na granulat stary asfalt. Z tej mieszanki można przyrządzić długowieczną nawierzchnię drogową. Naukowcy w Lublina właśnie pracują nad taką alternatywą. O potencjale zeolitu opowiada Adrianna Borowicz reporterka Programu Czysta Polska Polsat News.

Zeolity mają zastosowanie w przemyśle
Zeolity mają zastosowanie w przemyśleWikimedia Commons

Zeolity mają cechę wspólną, jest nią obecność cząstek o pustej w środku strukturze przestrzennej. To daje możliwość na stworzenie alternatywnej nawierzchni. Zeolit znajduje zresztą zastosowanie w budownictwie i przemyśle, a także w ogrodnictwie.

Asfalt na bazie zeolitu

“Nowy” asfalt może przygotować w niższej temperaturze niż konwencjonalny, a w związku z tym uczynić sam proces nieco bardziej ekologicznym.

Jeśli w nawierzchni będzie jakaś pusta przestrzeń, to droga szybciej się zniszczy i zużyje - mówią jednoznacznie eksperci. Woda, mróz, czy środki odladzające na to wpływają. Dlatego alternatywna nawierzchnia może zmniejszyć te problemy. Starzenie asfaltu chcą spowolnić naukowcy z Lublina.

Tradycyjny asfalt może się wówczas okazać mniej przydatny.

Alternatywa dla komercyjnej produkcji

Tradycyjny asfalt topi się w temp. ok. 35 stopni Celsjusza. Nowy asfalt na bazie zeolitu ma być bardziej trwały niż konwencjonalny. Woda z porów zeolitu paruje w kontakcie z gorącym kruszywem, asfalt się pieni i dzięki temu ma większą objętość i może łatwiej połączyć się i otoczyć ziarna kruszywa.

Czy można stworzyć asfalt długowieczny? Na Politechnice Lubelskiej trwają właśnie takie prace. Celem jest stworzenie asfaltu długowiecznego.

Na czym polega ta metoda, jakie jeszcze ma zalety? Więcej szczegółów w reportażu Adrianny Borowicz z Programu Czysta Polska Polsat News.

Niezwykły wynalazek Polaków. Nowy asfalt lepiej radzi sobie z pogodąPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas