Reklama

Sól i zanieczyszczenia usunięte z wody w jednej chwili

Tuby, które filtrują słoną wodę, mogą wydobyć z niej również zanieczyszczenia i uzdatnić nawet 1000 l wody dziennie. Polacy, którzy opracowali tę technologię, mówią, że oczyszczanie wody to sprawa kluczowa i mogąca rozwiązać problemy dotyczącego braku dostępu do wody pitnej.

Ilość wody nadającej się do picia stanowi niewielką część zasobów na Ziemi (1 proc.), a zanieczyszczenia wód to jeden z naczelnych problemów środowiskowych świata. Niedługo być może czeka nas także znaczne ograniczenie zasobów wody pitnej.

Z ratunkiem przychodzi NanoseenX - technologia odsalania i oczyszczania wody opracowana przez Polaków. Jej twórcy są wynalazcami bardzo taniej i wydajnej nanomembrany, będącej sercem tego projektu. Pierwsze na świecie rozwiązanie ma neutralny wpływ na środowisko - nie emituje gazów cieplarnianych. Zaletą technologii jest też możliwość kontrolowania poziomu soli i jodu zawartych w wodzie morskiej.

Reklama

Nie tylko w Afryce

W globalnym wymiarze zanieczyszczenia i braki wody to obecnie jedne z najpoważniejszych problemów środowiskowych. Co roku ze względu na choroby wywołane przez spożycie zanieczyszczonej wody umiera niemal 850 tys. ludzi. Problem zanieczyszczeń jest obecny nie tylko w krajach rozwijających się, ale i w wysoko rozwiniętej gospodarczo Europie. Także w polskich kranach może któregoś dnia zabraknąć wody pitnej.

W tym roku byliśmy świadkami skażenia i katastrofy ekologicznej w Odrze. Pomimo kilku miesięcy badań nie dowiedzieliśmy się, jakie było źródło zakwitu toksycznych glonów.

Szacuje się, że ponad 2,8 mld ludzi z 48 krajów będzie musiało zmierzyć się z brakiem wody do 2025 roku, a 80 proc. chorób w krajach rozwijających jest związanych z zanieczyszczeniem wody lub systemów kanalizacji. 

Ponieważ zasoby wody pitnej są stosunkowo niewielkie, jej zanieczyszczenie staje się jeszcze większym problemem. Wodę zanieczyszczają m.in. legalne i nielegalne zrzuty ścieków oraz inne toksyczne substancje pochodzące np. z przemysłu. Rozwiązaniem jest możliwie jak najtańsze i jak najsprawniejsze oczyszczanie wody.

Nanomembrana

Rozwikłaniem problemu zanieczyszczenia wód mogą być mobilne instalacje NanoseenX. "Wewnątrz instalacji umieszczono nanomembrany. Różne strefy są odpowiedzialne za oczyszczanie i odsalanie wody. Każda membrana oczyszcza lub pochłania inne jony lub zanieczyszczenia" - tłumaczy Bartosz Kruszka, współzałożyciel Nanoseen. Badacze pracują też nad wydłużeniem żywotności membran.

Rozwiązanie wprowadzane jest już w Stanach Zjednoczonych, Singapurze i na Filipinach. 

  • Posłuchaj, co o wynalazku mówi Bartosz Kruszka, współzałożyciel Nanoseen.
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: woda | odsalanie wody

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy