Kaucja za butelki o krok bliżej. Otrzymamy ją bez paragonu
Projekt polskiego systemu kaucyjnego trafił do konsultacji publicznych. Będą w nim zbierane butelki szklane i plastikowe. Nie wiadomo jeszcze ile będzie wynosiła kaucja za poszczególne opakowania ani jak konkretnie będzie zorganizowany system. Wiadomo tylko, że butelki będzie można zwracać w każdym sklepie powyżej 100 metrów kwadratowych bez konieczności okazywania paragonu.
- Projekt polskiego systemu kaucyjnego trafił do konsultacji publicznych.
- System kaucyjny w Polsce będzie obejmował butelki plastikowe o pojemności do 3 litrów i szklane do 1,5 litra.
- Resort nie ustalił konkretnej stawki dla kaucji za butelki. Projekt nie określa też sposobu zorganizowania systemu kaucyjnego.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przesłało do konsultacji projekt nowelizacji zakładający budowę systemów kaucyjnych dla butelek plastikowych do 3 l i szklanych do 1,5 l. Systemy mają tworzyć przedsiębiorcy wprowadzający produkty w butelkach na rynek, oni też ustalą wysokość kaucji.
Projekt systemu kaucyjnego bez ważnych szczegółów
Projekt nie określa liczby tworzonych systemów kaucyjnych, dopuszcza się możliwość utworzenia dwóch lub więcej. Projektowane przepisy nie określają też sposobu zorganizowania systemu. Wybór odpowiednich rozwiązań będzie to w gestii przedsiębiorców. Nie wiemy także ile będzie wynosić kaucja za butelki szklane i plastikowe - projekt pozostawia ustalenie wysokości kaucji również w rękach przedsiębiorców.
Do odbierania butelek objętych systemem kaucyjnym i zwrotu kaucji mają być zobowiązane wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych. Mniejsze sklepy będą mogły odbierać butelki i zwracać kaucję dobrowolnie. Wszystkie punkty sprzedaży będą za to obwiązane pobierać kaucję.
Z kolei kaucja, jak informuje wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, ma być zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów bez konieczności okazywania paragonu.
Polski system kaucyjny będzie obejmował butelki plastikowe do trzech litrów pojemności oraz szklane do półtora litra. Zmiany ustaw o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz o odpadach mają dostosować polskie prawo do wymagań tzw. dyrektywy SUP, czyli dyrektywy ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Nakazuje ona zapewnienie systemu selektywnego zbierania butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 l wraz z ich zakrętkami i wieczkami na poziomie 77 proc. w 2025 r. oraz 90 proc. w 2029 r.