Exxon po raz pierwszy ujawnia swój ślad węglowy

Exxon Mobil Corp, pod rosnącą presją inwestorów i działaczy na rzecz ochrony klimatu, po raz pierwszy w swej historii ujawnił, jak wysokie emisje powstają ze zużywania przez jego klientów produktów, takich jak benzyna i paliwo lotnicze.

article cover
AFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Dane z tak zwanego zakresu trzeciego zawarte są w opublikowanym raporcie "Energy & Carbon Summary". "To jednak nie zapewnia znaczącego wglądu w wyniki spółki w zakresie redukcji emisji" - napisano w dokumencie.

Wynika z niego, że klienci największego producenta ropy w Stanach Zjednoczonych z jego produktów wytworzyli w 2019 r. emisje równoważne 730 mln ton dwutlenku węgla. To - jak podaje Bloomberg - mniej więcej tyle, co wytwarza cała Kanada i oznacza wyższy wynik, niż firm konkurencyjnych. Dla porównania BP podało w tzw. zakresie trzecim wytwarzanie 357 mln ton CO2, a Total 416 mln ton.

- Wymuszenie na nich ujawnienia tego było, jak wyrywanie zębów - mówił Reutersowi Andrew Grant z think-tanku Carbon Tracker Initiative dodając: - Spora część reszty świata przeszła już od odpowiedzi na pytanie: "Co zamierzamy z tym zrobić?" Exxon poinformował, że dane podał ze względu na zainteresowanie inwestorów. - Myślę, że nie mieli wyboru - uważa Danielle Fugere, prezes organizacji non-profit As You Sow.

Większość firm naftowych znacznie wcześniej podała ten najszerszy z zakresów emisji i wiele z nich złożyło już deklaracje dotyczące tego, jak zamierza dokonać redukcji zanieczyszczeń. Exxon zapowiedział jedynie, że do 2025 r. będzie dążył do zmniejszenia intensywności emisji gazów cieplarnianych z pól naftowych. Nie wyznaczył jednak żadnego ogólnego celu w tym zakresie, więc emisje mogą wzrosnąć, jeśli produkcja wzrośnie.

Dane spółek z tzw. zakresu trzeciego dotyczą emisji powstałych w całym łańcuchu, od tych, które powstają w wyniku wytworzenia surowców, aż po użytkowanie produktów przez końcowych użytkowników. Często stanowią one główne źródło emisji gazów cieplarnianych, a w niektórych przypadkach mogą sięgać nawet 90 proc.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas