Europa z napędem wodorowym

Większość planowanych na świecie projektów wodorowych i inwestycji ma być w Europie - wynika z raportu Hydrogen Council.

Pociągi na wodór produkuje w Europie niemiecki Alstom
Pociągi na wodór produkuje w Europie niemiecki Alstompixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Unia Europejska chce, aby wodór stał się fundamentem planu redukcji gazów cieplarnianych do 2050 r. Wspólnota zamierza zainstalować do końca dekady elektrolizery o łącznej mocy 40 gigawatów (GW). To urządzenie, które za pomocą wody i energii odnawialnej produkuje "czysty" wodór. Obecnie UE ma elektrolizery o mocy mniejszej niż 0,1 GW. Szybka transformacja ma pozwolić na redukcję węgla z produkcji stali, chemikaliów oraz ciężkiego transportu.

"Z 228 projektów wodorowych na świecie, 55 proc. z nich jest w Europie" - podała grupa biznesowa Hydrogen Council. Większość ma rozpocząć prace w tej dekadzie. Będą się skupiały na odnawialnym wodorze oraz wodorze z paliw kopalnych. Ten drugi będzie oparty na technologii, która zbiera zanieczyszczenia powstałe podczas produkcji.

Zdaniem autorów raportu, jeżeli wszystkie projekty zostaną zrealizowane, to do 2030 r. światowe inwestycje w wodór przekroczą 300 mld dol. Prawie połowa z nich będzie w Europie.

Daryl Wilson, dyrektor operacyjny Hydrogen Council uważa, że wysoki udział tego regionu świata w projektach wynika m.in. z inwestycji w niemieckie pociągi napędzane wodorem oraz polityki wprowadzanej, by zatrzymać zmiany klimatyczne.

Członkowie Hydrogen Council, w tym Royal Dutch Shell Plc, BMW i Microsoft, zamierzają zwiększyć inwestycje w wodór sześciokrotnie, w porównaniu do poziomu z 2019 r.

Autorzy raportu wskazują na duże wyzwania w tej dziedzinie, m.in. zwiększenie mocy przerobowej produkcji wodoru, a także wybudowanie sieci transportu oraz magazynów.

Hydrogen Council oceniła, że jeżeli udałoby się poszerzyć sieć produkcji i dystrybucji, to do 2028 r. czysty wodór mógłby kosztować tyle samo, co wodór z paliw kopalnych. Dotyczyłoby to na razie krajów, w których energia odnawialnia jest tania, jak państwa Bliskiego Wschodu.

© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas