​COP26: USA i Chiny podpisały deklarację ws. współpracy klimatycznej

Garść konkretów i dużo obietnic. Chiny i Stany Zjednoczone podpisały deklarację, w której zobowiązują się zintensyfikować działania na rzecz klimatu.

USA i Chiny, dwóch największych emitentów na świecie, podpisały deklarację w sprawie celów klimatycznych. Zobowiązują się w niej do współpracy, m.in. poprzez stopniowe odejście od węgla, ochronę lasów i redukcję emisji metanu.

O porozumieniu poinformowali specjalny wysłannik USA ds. klimatu John Kerry oraz jego chiński odpowiednik Xie Zhenhua. Zdaniem obu polityków, ta deklaracja przyczyni się do sukcesu szczytu.

- Razem będziemy wspierać sukces na COP26, a co za tym idzie, promować ambicje - powiedział John Kerry na konferencji prasowej. - Każdy krok ma teraz znaczenie. Przed nami długa droga - dodał.

Reklama

Dołącz do ZIELONA INTERIA także na Facebooku

Xie Zhenhua przypomniał, że deklaracja sprawia, że Chiny podejmą się ambitniejszych celów redukcji emisji gazów cieplarnianych. - Obie strony będą razem pracowały ze sobą i innymi partnerami, aby sprawić, że COP26 będzie sukcesem, a także, żeby upewnić się, że jego rezultat będzie ambitny oraz zbalansowany - powiedział chiński negocjator.

W deklaracji kraje napisały, że "uznają powagę i pilność kryzysu klimatycznego", oraz że będą razem pracowały nad tą kwestią.

USA i Chiny mają także współpracować nad zatrzymaniem wzrostu średniej temperatury na poziomie 1,5 st., zgodnie z Porozumieniem paryskim.

Kraje mają także współpracować w transformacji energetyki oraz dekarbonizacji.

Pekin i Waszyngton zobowiązały się także do redukcji emisji metanu. Choć Chiny odmówiły dołączenia do międzynarodowej koalicji na rzecz redukcji tego gazu, to mają stworzyć swój "krajowy plan", w celu jego ograniczenia.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział agencji Reuters, że deklaracja daje nadzieję na sukces. - To budujące, zobaczyć jak kraje, które różniły się w tak wielu sprawach, odnajdują wspólną przestrzeń w największym wyzwaniu, jakie stoi przed ludzkością - powiedział Timmermans. Jak dodał, "to pokazuje, że USA i Chiny wiedzą, że ten temat jest ważniejszy od innych. To także pomaga nam osiągnąć porozumienie na COP".

Zdaniem BBC, choć sama deklaracja nie jest szczególnie ambitna, to fakt, że kraje mają wzmocnić działania jeszcze w latach 20. XXI w., jest dobrą oznaką dla COP26. Brytyjski nadawca uważa, że porozumienie między Chinami a USA, do tej pory niemogącymi się porozumieć w kwestiach klimatu, może pomóc w osiągnięciu porozumienia na COP26. Negocjacje mają potrwać jeszcze dwa dni i zdaniem komentatorów, będą bardzo intensywne.

Źródło: Reuters, BBC News

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: USA | Chiny | emisje CO2 | polityka klimatyczna | COP26
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy