Przemysław Białkowski podcast: Ptaki

Aż 47 gatunków ptaków w Polsce jest zagrożonych wymarciem. Ruszyła specjalna akcja pod nazwą „Patrz w górę”, aby zwrócić uwagę na ten problem. Które ptaki w Polsce są najbardziej zagrożone i jak możemy im pomóc?

article cover
Andreas TrepteWikimedia
Przemysław Białkowski podcast: PtakiSCP

Najbardziej zagrożonymi ptakami w Polsce są gatunki krajobrazu rolnego - wyjaśnia Monika Klimowicz-Kominowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP). Ten krajobraz najbardziej zmienił się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Pola uprawne zmieniły się w monokultury np. kukurydzy czy rzepaku, zanikły miedze, oczka wodne i drzewa, dlatego ptaki musiały dostosować się do nowych warunków. To właśnie tempo ich wymierania jest największe.

Ptaki zagrożone w Polsce

- Szacuje się, że straciliśmy w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat około 30-40 proc. właśnie ptaków krajobrazu rolnego - informuje Monika Klimowicz-Kominowska.

Druga zagrożona wymarciem grupa ptaków to te związane z terenami podmokłymi. Chodzi o takie miejsca jak rzeki, jeziora, stawy oraz łąki, torfowiska i inne mokradła. - Te ptaki także nie mają się w Polsce najlepiej. To związane jest także z utratą siedlisk, z melioracją, z osuszaniem łąk czy zabieraniem tych podmokłych łąk na tereny uprawne lub pod budowę domów - zauważa ekspertka.

Do takich, zagrożonych w Polsce ptaków można zaliczyć czajkę, rycyka, czy krwawodzioba. W kraju zmniejszyła się w ostatnich latach jednak także populacja bardziej pospolitych ptaków, na przykład gawrona.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas