​Przemysław Białkowski podcast: Czysta woda

Czy powinniśmy pić "kranówkę"? Tak, pod warunkiem, że mamy sprawną instalację. Woda z wodociągów jest bowiem często zdrowsza od tej w butelkach.

- Zdecydowanie powinniśmy pić kranówkę - uważa Edyta Łaskawiec, technolożka wody i ścieków, adiunkt na Politechnice Śląskiej. - Dużo czynników wpływa jakość indywidualną naszej wody kranowej, w zależności od tego z jakiego miejsca jest pobrana, w jakim miejscu jesteśmy, jaki jest stan naszej instalacji w domu, bloku, to wszystko będzie wpływało na to, jaka jest końcowa jakość kranówki, która wypływa z naszych kranów - dodała.

Czy sami możemy sprawdzić, czy woda jest zdatna do picia? Zdaniem naukowiec, na pewno ważny będzie tutaj jej smak, zapach oraz kolor. Jeżeli woda jest zabarwiona na ciemniejszy kolor, to znaczy, że nasza instalacja jest po prostu zardzewiała i wymaga remontu.

Reklama

- Zazwyczaj woda, która opuszcza stację uzdatniania, jest bardzo wysokiej jakości. Wodociągi dbają o swoją sieć i ją regularnie dezynfekują. Kiedy ta woda jest bardzo blisko nas, w naszych budynkach, to nawet po kilku miesiącach użytkowania tworzą się tzw. biofilmy bakteryjne. Bakterie uwielbiają wodę i chlor dodawany do niej nie zatrzymuje ich przed osadzaniem się w instalacjach i tworzeniem takich konsorcjów wielu mikroorganizmów. Te będą namnażać się i wpływać na jakość tej wody, ale też będą niszczyć te materiały, które są wewnątrz tej instalacji - mówi Łaskawiec.

Osadzający się kamień na czajniku nie jest powodem do niepokoju, jeżeli chodzi o nasze zdrowie. Problemy mogą być za to dla sprzętu, m.in. czajników. Zdaniem naukowiec, nie powinniśmy się bać tej wody, ponieważ osad to minerały, a tych potrzebują nasze organizmy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy