Młodych Polaków nie obchodzą zmiany klimatu? Tak mówią badania

"Ziemianie atakują" - to tytuł raportu, który kompleksowo przedstawia to, w jaki sposób Polki i Polacy podchodzą do zmian klimatu i szeroko pojętej ekologii. O tym, jakie wnioski można z niego wyciągnąć z Mateuszem Galicą, współautorem raportu z fundacji Lata Dwudzieste rozmawia Przemysław Białkowski.

Jednym z najbardziej zaskakujących wniosków płynących z raportu "Ziemianie atakują" jest to, że młodzi ludzie w Polsce nie są zbyt zainteresowani zmianami klimatycznymi. Dlaczego tak się dzieje? Mateusz Galica wyjaśnia, że pierwsze przesłanki badacze zauważyli już kilka lat temu.

Młodych Polaków nie obchodzą zmiany klimatu?

- Zakładaliśmy, że wskaźniki troski o środowisko, zmian, wyrzeczeń, innego głosowania w wyborach będą troszeczkę wyższe po stronie ludzi młodych (...) Zdziwiło nas jednak, że nie zauważyliśmy żadnych różnic - młodzi zachowywali się podobnie jak starsi i nie byli bardziej skłonni do wyrzeczeń - informuje ekspert. Potwierdziły to badania przeprowadzone w 2019 i 2020 r.

Reklama

Z najnowszych sondaży wynika, że skłonność młodych ludzi do wyrzeczeń w trosce o ekologię jest jeszcze niższa. - To pokolenie, którego oczekiwania zostały mocno zawiedzione (...) To jest pokolenie, któremu obiecano dobrobyt i obiecano, że może być tylko lepiej - zauważa Galica.

- Zaczyna do nich docierać, że oni dostaną świat z efektami zmiany klimatu. Więc są dosyć mocno sfrustrowani i mówią: "to wy jesteście odpowiedzialni za cały ten bajzel i bagno, które zrobiliście ze światem i zróbcie coś z tym" - mówi ekspert o powodach takiego podejścia młodych ludzi w Polsce.

Globalne ocieplenie zeszło na dalszy plan

Jak podkreśla Mateusz Galica, ważnym argumentem w obecnych czasach jest także kryzys kosztów życia. - My w tej chwili mamy problem, żeby zarobić i się utrzymać. To jest nasz podstawowy kłopot, a zmiany klimatu są gdzieś na dalszym planie - dodaje.

Ekspert wskazuje jednocześnie, że jest pewna grupa osób zaangażowanych w ekologię należących do młodego pokolenia, które np. uczestniczą w strajkach klimatycznych, ale jest ona nieliczna. Według szacunków przedstawionych przez Mateusza Galicę jest to ok. 1-2 proc. młodych ludzi w Polsce.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zmiany klimatu | globalne ocieplenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy