Przemysław Białkowski podcast: Budynki z drewna

Drewno to najstarszy materiał budowlany. Ostatnio powraca do łask, stając się coraz modniejszym budulcem. Czy budynki z drewna to ekologiczna przyszłość, czy tylko chwilowa moda? O ekologicznych budowlach z Aleksandrą Hajdenrajch, laureatką konkursu "Drewno w architekturze" rozmawia Przemysław Białkowski z Interii.

budynek z drewna
budynek z drewnaPixabaypixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Przemysław Białkowski Podcast: Budynki z drewnaSCP

Budynki z drewna wpisują się w nurt architektury ekologicznej, czyli takiej, która stara się budować domy w sposób zrównoważony i jak najmniej obciążający środowisko. - Proces budowania z zasady nie jest ekologiczny i polega na degradacji środowiska - wyjaśnia Aleksandra Hajdenrajch. Dodaje, że materiały budowlane stanowią około 40 proc. globalnych emisji dwutlenku węgla.

Żaden materiał budowlany nie jest całkowicie ekologiczny

Budować domów i biurowców jednak nie przestaniemy. Możemy jedynie ograniczyć negatywny wpływ na środowisko, jaki mają materiały budowlane. Najgorszy dla klimatu jest beton. Co prawda powstają coraz bardziej ekologiczne mieszanki, ale zdaniem ekspertki najlepiej, o ile to możliwe, zastąpić go innym materiałem, np. właśnie drewnem.

Drewno na terenie Polski jest materiałem rodzimym. Kultura budowania z drewna u nas jest bardzo zakorzeniona. Począwszy od osady w Biskupinie, po proces kształtowania się całego budownictwa - zauważa Hajdenrajch.

Mimo tego, że przez pewien czas Polska "zachłysnęła się" konstrukcjami murowanymi i betonowymi, moda na drewno w budownictwie wraca. - Można powiedzieć, że jest to swojego rodzaju powrót do korzeni, chociaż w nieco zmienionej formie - mówi architektka.

Drewno - wytrzymałe niczym beton i... odporne na ogień

A co z trwałością i jakością drewna jako materiału budowlanego w porównaniu np. z betonem? Beton przede wszystkim powoduje znacznie większe emisje CO2 niż drewno. Drewno, co ciekawe, zapewnia także niemal taką samą wytrzymałość, co beton, jednak ma znacznie mniejszy ciężar.

Nie może być to jednak byle jakie drewno. Drewno budowlane rośnie na specjalnych farmach i musi zostać poddane odpowiedniej obróbce. Warstwy drewna są ze sobą klejone przy użyciu np. żywicy, czyli również ekologicznego materiału. W budownictwie przeważnie wykorzystuje się drewno świerkowe spełniające konkretne normy. Nie trzeba się obawiać także o to, czy służące do budowy drewno kiedyś spróchnieje.

Choć może być to zaskoczeniem, drewno budowlane wykazuje także dobre parametry ogniochronne. Niestety drewno w Polsce, nawet odpowiednio przygotowane, nadal jest uznawane za materiał łatwopalny i nie może być używane w budynkach o wysokości powyżej 12 metrów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas