Odkryto nieznaną rafę koralową. Czy nadal pozostanie nienaruszona?
U wybrzeży Wysp Galapagos leżących na Oceanie Spokojnym odkryto nieznaną dotąd rafę koralową. Ekwador jest dumny z tego odkrycia, ale co będzie z dziewiczym dotąd charakterem tego obszaru?
Ekspedycja naukowa natknęła się na niepoznaną dotąd rafę koralową znajdującą się u wybrzeży Wysp Galapagos w Ekwadorze. Informację potwierdza ministerstwo środowiska kraju, nie kryjąc zachwytu nad najnowszym odkryciem.
Czy rafa będzie bezpieczna?
Rafa koralowa ma długość ok. 2 km i znajduje się na głębokości 400 m. Naukowcy są zaskoczeni, ponieważ wielu z nich myślało, że z powodu zmian klimatycznych i zjawiska El Niño dobrze rozwinięte koralowce na Galapagos nie przetrwały. Z powodu anomalii pogodowych w 1982 i 1983 r. wiele z nich nie ocalało. Myślano, że najlepiej zachowały się okazy na wyspie Darwin wysuniętej najdalej na północ wyspy archipelagu.
”Naukowcy wierzyli, że jedyną rafą Galapagos, która przetrwała El Niño w 1982 i 1983 r, była rafa Wellington, położona wzdłuż wybrzeża wyspy Darwin, ale nowe odkrycie pokazuje, że inne koralowce też przetrwały" - podało ministerstwo środowiska Ekwadoru w oświadczeniu.
Rafy koralowe tworzą się w wodach o temperaturze powyżej 18 °C.
W rafie znajduje się ponad 50 proc. żywych koralowców, co według naukowców ma znaczenie na poziomie globalnym. Wiele tych systemów jest zdegradowanych. Członkowie ekspedycji twierdzą, że rafa ma co najmniej kilka tysięcy lat.
Ekwador w zeszłym roku powiększył rezerwat morski Galapagos o pow. 138 tys. km kwadratowych o 60 tys. km kwadratowych. Na terenie objętym ochroną znajdują się zagrożone gatunki, które przemieszczają się pomiędzy Galapagos a Wyspą Kokosową.
Archipelag Galapagos jest zamieszkiwany przez żółwie olbrzymich, albatrosy kormorany i wiele innych fantastycznych gatunków zwierząt.