Smart home - inteligentne oszczędzanie

Futurystyczna technologia, którą dostarcza nam inteligentny dom, każe przypuszczać, że korzystanie z niej doprowadzi to do wzrostu kosztów energii i pozostawienia większego śladu węglowego niż w przypadku domu tradycyjnego. Czy na pewno tak jest?

Inteligentny dom jest prosty w obsłudze i pomaga maksymalnie zoptymalizować zużycie prądu
Inteligentny dom jest prosty w obsłudze i pomaga maksymalnie zoptymalizować zużycie prąduPhil Barker/Future Publishing via Getty ImagesGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Ekologiczny dom nie musi kojarzyć się z chatką w górach pozbawioną prądu. Może być wręcz przeciwnie. Ekologia w dużej mierze zależy od efektywności wykorzystania energii. Poziom kontroli, który zapewnia nam technologia inteligentnego domu, zdecydowanie nam ją zapewnia.

Czym jest inteligentny dom?

Smart home czyli inteligentny dom to skoordynowany system, który pozwala sterować zdalnie naszym domem z dowolnego miejsca z połączeniem internetowym za pomocą telefonu komórkowego lub innego urządzenia sieciowego. Urządzenia w inteligentnym domu są połączone ze sobą za pośrednictwem internetu, co pozwala użytkownikowi na zdalne sterowanie funkcjami takimi jak bezpieczeństwo dostępu do domu, temperatura, oświetlenie czy kino domowe.

Kontrola temperatury

Technologia smart home oferuje o wiele więcej niż klasyczny termostat. Dzięki możliwości regulacji temperatury za pomocą urządzenia mobilnego mamy kontrolę nad swoim domem w każdym momencie, więc jeśli jesteśmy na wakacjach i zapomnieliśmy ustawić temperaturę, możemy to zrobić bezpośrednio z telefonu. Jeśli ktoś zostawi otwarte drzwi, inteligentny termostat może automatycznie wyłączyć klimatyzację lub ogrzewanie.

Możemy również ustawić inteligentny termostat tak, aby wyłączył klimatyzację lub ogrzewanie, gdy jesteśmy w pracy, i włączył je z powrotem tuż przed powrotem do domu. Inteligentne termostaty mogą również nauczyć się naszych preferencji dotyczących temperatury, co jeszcze bardziej ułatwi maksymalizację efektywności energetycznej. 

Oświetlenie

Inteligentne oświetlenie umożliwia zdalną regulację oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego za pomocą aplikacji na smartfonie lub za pomocą panelu sterowania w domu. Harmonogramy pozwalają zaprogramować światła, aby włączały się i wyłączały w określonych porach dnia, np. światła w drzwiach mogą się włączać tuż przed powrotem z pracy lub po zachodzie słońca.

Można również zaprogramować urządzenie oświetleniowe tak, aby wysłało ostrzeżenie za pomocą wiadomości tekstowej, gdy światło zostało pozostawione włączone. Po otrzymaniu wiadomości można wyłączyć zbędne światło zdalnie.

Żaluzje, o których nie musisz pamiętać

Prostą metodą na utrzymanie chłodnej temperatury w domu i zminimalizowanie zużycia klimatyzacji jest zaprogramowanie żaluzji lub rolet tak, aby zamykały się w najgorętszej części dnia. Z drugiej strony, jeśli chcemy wpuścić do środka więcej słońca by podnieść temperaturę w mieszkaniu, możemy ustawić żaluzje tak, aby otwierały się w ciągu dnia.

Inteligentne nawadnianie

Inteligentny system nawadniania może pomóc zaoszczędzić tysiące litrów wody rocznie zarówno w ogrodzie jak i w domu. Współczesne systemy monitorują prognozę pogody i automatycznie dostosowując harmonogram nawadniania w zależności od opadów deszczu, dzięki czemu można oszczędzić zużycie wody aż o 35%.  

Systemy zarządzania energią mogą również śledzić zużycie wody w Twoim domu, dzięki czemu będziesz wiedział ile dokładnie wody zużywasz podczas kąpieli czy zmywania. Jeśli któreś urządzenie ma małą awarię i kapie lub w toalecie leje się ciągły, nieprzerwany strumień wody, smart home bardzo szybko to wykryje i powiadomi właściciela. Warto pamiętać, że jeśli z kranu co sekundę będzie spadać tylko kropla wody, to w ciągu 24 godzin zmarnujemy 8 litrów wody, a w ciągu miesiąca aż 240 litrów. Wycieków w toaletach w skali całego tygodnia może kosztować nas od 1512 do 6048 litrów wody!  

Dumne konie o bogatej historii. Są dziedzictwem Europy© 2022 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas