Rośnie zapotrzebowanie na recykling paneli PV

Coraz większy odsetek instalacji fotowoltaicznych oznacza, że coraz poważniejsza staje się kwestia ich recyklingu. Rozwiązaniem mógłby być wspólny zakład przetwarzający zużyte instalacje. Taki plan rozważają 2loop Tech S.A. i ESOLEO sp. z o.o. z Grupy Cyfrowy Polsat.

article cover
materiały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Według raportu "Europe Solar Panel Recycling Market 2020-2027" opracowanego przez analityków Research&Markets, wartość rynku recyklingu paneli fotowoltaicznych w Europie w 2020 r. wyniosła 49,1 mln dolarów. Eksperci przewidują, że w ciągu najbliższych siedmiu lat rynek ten będzie rósł i to aż o 19 proc. rocznie. W efekcie jego wartość wzrośnie do poziomu 165,8 mln dolarów.

Firmy 2loop Tech S.A. i ESOLEO sp. z o.o. rozpoczęły współpracę przy badaniach nad technologią przetwarzania zużytych paneli. Docelowo firmy chcą wspólnie wybudować zakład, który będzie przetwarzał zużyte instalacje.

- Wybiegamy w przyszłość i już teraz wspieramy opracowanie metody gwarantującej ekologiczne rozwiązania recyklingu paneli PV - mówi Mariusz Klimczak, prezes ESOLEO. - Dzięki współpracy z 2loop Tech będziemy mogli oferować naszym klientom bezpieczne, ekologiczne i efektywne kosztowo zagospodarowanie zużytych paneli PV – dodaje Klimczak.

Około 95 proc. paneli jest obecnie produkowanych z krzemu krystalicznego. Okres ich funkcjonalności to 20-30 lat. Prof. Barbara Tora z Akademii Górniczo-Hutniczej przypomina, że pierwsze systemy fotowoltaiczne w ciągu kilku najbliższych lat skończą swoją użyteczność. Zdaniem przewodniczącej rady naukowej 2loop Tech, odpowiedni recykling pomoże ochronić znajdujące się w instalacjach cenne surowce.

- Liczba firm zainteresowanych naszymi rozwiązaniami jest ogromna i już teraz wiemy, że nasz zakład w podpoznańskich Czaplach może być niewystarczający – mówi Marcin Karbowniczek, prezes 2loop Tech. Jak podkreśla, sektor OZE wymaga dużej ilości surowców, a ich koszty wydobycia cały czas rosną. Ponieważ nie zapowiada się, aby tendencja wzrostowa miała się zmienić, recykling stanie się niezbędny.

ESOLEO ma wspierać 2Loop Tech w zakresie prowadzonych badań i rozwoju, a także wdrażania technologii recyklingu paneli fotowoltaicznych. Spółka ma przekazywać próbki swoich produktów, tak aby można było doskonalić ich recykling.

INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas