​Polsko-Niemiecka Nagroda Gospodarcza za recykling śmigieł z wiatraków

AHK Polska, czyli Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa nagrodziła startup polski startup Anmet za odzyskiwanie metali i materiałów ze śmigieł turbin wiatrowych. Do tej pory ich recykling był utrudniony.

Do tej pory recykling wiatraków był trudny
Do tej pory recykling wiatraków był trudny123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

"Anmet opracował technologię odzyskiwania włókien węglowych ze śmigieł turbin wiatrowych i pracuje nad nowymi materiałami i produktami wykonanymi z kompozytów pochodzących z recyklingu" - napisała Izba.

Firma, wspólnie z niemieckim partnerem uruchomiła projekt ponownego wykorzystania i recyklingu rynkowego śmigieł turbin wiatrowych. Powstają z nich designerskie meble.

Anmet odebrało nagrodę podczas uroczystej gali, zorganizowanej przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową.

- Niemcy są dzisiaj naszym największym i jednym z najważniejszych partnerów handlowych. Z drugiej strony cieszy mnie również to, że coraz więcej polskich inwestorów działa na rynku niemieckim. Swoje siedziby ma tam już ponad 1800 naszych firm. To również dowód na to, że obchodząca w tym roku 25-lecie swojej działalności, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa znakomicie spełnia swoją rolę promotora współpracy gospodarczej między oboma krajami - powiedział cytowany w informacji wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.

- Recykling wyeksploatowanych śmigieł turbin wiatrowych jest mało zauważanym wyzwaniem transformacji energetycznej. Anmet jest przykładem tego, jak innowacyjna współpraca polsko-niemiecka i nowatorskie myślenie mogą zaoferować nowe odpowiedzi na palące pytania - podkreślił cytowany w informacji prasowej prezes AHK Polska Markus Baltzer.

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa co roku nagradza szczególne innowacje, sukcesy lub impulsy w polsko-niemieckim życiu gospodarczym. W tym roku zgłosiło się 31 firm, z czego pięć zostało finalistami. Oceniało je na żywo jury wraz z publicznością.

Coroczny problem na polskich plażachINTERIA.PL
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas