Kto nie płaci za śmieci? Sprawdzi to specjalna aplikacja

Oświęcim uruchomi nowy system weryfikacji osób, które nie płacą za wywóz odpadów w ramach tzw. opłaty śmieciowej. Od stycznia 2022 roku specjalna aplikacja wychwyci tych mieszkańców, którzy nie są ujęci w deklaracjach śmieciowych, a powinni płacić za odpady.

Miasto wcześniej rozważało taką możliwość. Przeszkodą był brak odpowiednich przepisów, które pozwalałyby na pozyskiwanie danych o gospodarce odpadami z takich źródeł. Zmiany zostały wprowadzone we wrześniu, a samorządy zyskały możliwość korzystania z danych jednostek organizacyjnych w celu weryfikacji deklaracji śmieciowych.

- Pod koniec listopada podpisaliśmy umowę z firmą RapidSoft na zakup licencji aplikacji, która pomoże nam znaleźć osoby mieszkające w mieście, a nie ujęte w składanych przez właścicieli nieruchomości deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a tym samym nie jest za nie naliczana opłata - informuje Sylwia Stachura, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Oświęcim.

Reklama

Aplikacja namierzy mieszkańców bez deklaracji odpadowej

Aplikacja uszczelniająca system odpadowy potrafi sprawdzić, kto w mieście nie płaci za śmieci. Dane z tzw. deklaracji śmieciowych są porównywane z danymi o nieruchomościach w mieście. Osób płacących za wywóz odpadów jest zazwyczaj mniej niż tych ujętych w rejestrze nieruchomości, choć te liczby powinny być podobne. Dane o osobach, które prawdopodobnie nie płacą za wywóz śmieci trafią potem do urzędu miasta. 

Podobne rozwiązanie zostało już przetestowane między innymi w Świdniku. - To specjalna aplikacja pobierająca dane z rejestrów, którymi dysponuje miasto i podległe mu jednostki. Następnie porównuje je z liczbą osób podaną w złożonych deklaracjach. Wskaże ona z dużym prawdopodobieństwem adresy nieruchomości i ich właścicieli, którzy podali nieprawdziwe dane - wyjaśnia Sylwia Stachura.

Miasto liczy, że narzędzie będzie skuteczne i uda się wykryć osoby, które mieszkają w mieście, a nie płacą za odbiór odpadów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odpady | Gospodarka odpadami | aplikacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy