Przełomowy pomysł Saudyjczyków. Ich fotowoltaika bije kolejne rekordy

Naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Technologii im. Króla Abdullaha (KAUST) w Arabii Saudyjskiej stworzyli jedyne w swoim rodzaju ogniwo słoneczne. Jak działa fotowoltaika przyszłości?

Naukowcy z Arabii Saudyjskiej nie zwalniają tempa w badaniach nad ogniwami słonecznymi
Naukowcy z Arabii Saudyjskiej nie zwalniają tempa w badaniach nad ogniwami słonecznymi123RF/PICSEL

Niedawno Saudyjczycy pochwalili się swoim najnowszym osiągnięciem na łamach ACS Energy Letters. Celem było przetestowanie nowej technologii trójzłączowej. Głównym wyzwaniem było stworzenie odpowiednich połączeń między subogniwami, by działały wydajnie, stabilnie i uzupełniały się pod względem absorpcji promieni słonecznych.

W efekcie stworzyli tandemowe ogniwo słoneczne, z potrójnym złączem o sprawności konwersji przekraczającej 30 proc. Jest półprzezroczyste, czterozaciskowe (4T) i składa się z trzech subogniw: dwóch perowskitowych i jednego krzemowego.

Jednak mimo drobnych rozmiarów, to ogniwo jest dość skomplikowane w swojej strukturze. Ważna jest górna warstwa.

Jest to samoorganizująca się monowarstwa skonstruowana z syntetycznego polimeru (PFN-Br). Łączenie organicznych molekuł z metalicznymi podłożami pozwala na stworzenie materiałów hybrydowych o ściśle określonych i pożądanych właściwościach. Pozostałe warstwy osadzono w konwencjonalny sposób. Środkowy komponent jest perowskitowy, zaś dolny - krzemowy.

Obiecujące wyniki

Naukowcy z Arabii Saudyjskiej od lat zajmują się tą technologią i nie jest to ich jedyny sukces. Na początku tego roku analogiczny moduł wykazał sprawność konwersji energii rzędu 26,4 proc. Omawiany - 31,5 proc

Według badaczy jest to najwyższa wartość dla tych ogniw. Okazały się one stabilne - po 25 godz. śledzenia punktu maksymalnej mocy zachowały blisko 80 proc. pierwotnej wydajności. Kolejne rekordy są kwestią czasu - przekonują badacze. 

Zielona Interia - spot 2024Interia.plINTERIA.PL

Źródła: Interia, ACS Energy Letters, Chip

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas