Pilny komunikat ministerstwa klimatu. "Celem jest wywołanie paniki"

Resort klimatu i środowiska wystosował specjalny komunikat, w którym ostrzega Polki i Polaków przed oszustami. Ci mają wysyłać m.in. wiadomości SMS i posty w mediach społecznościowych mówiące o tym "jak uniknąć ogromnych podwyżek energii". "Celem jest wywołanie paniki" - podają pracownicy Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega m.in. przed SMS-ami mówiącymi o podwyżkach cen energii, które mogą zawierać złośliwe linki
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega m.in. przed SMS-ami mówiącymi o podwyżkach cen energii, które mogą zawierać złośliwe linki123RF/PICSEL

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami SMS i zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane.

Uważaj na takie wiadomości. To może być oszustwo

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek energii" pojawiły się w mediach społecznościowych - podaje w specjalnym komunikacie resort.

Oszuści próbują wykorzystać fakt, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym.

"Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki" - oceniają przedstawiciele ministerstwa.

Resort podał też krótką instrukcję jak nie dać się oszukać:

  • przed kliknięciem w link należy zastanowić się, czy nie zawiera podejrzanych treści;
  • nie należy klikać w linki mówiące o tym jak uniknąć drastycznych podwyżek cen prądu, gazu i ciepła.

Co robi ministerstwo ws. cen energii?

Ministerstwo podkreśla także, że wszelkie rządowe rozwiązania dotyczące kosztów energii będą wprowadzane automatycznie i nie trzeba na nie składać wniosków. Wyjątkiem jest bon energetyczny, ale wnioski w gminach będzie można składać dopiero od 1 sierpnia.

Przygotowane przez MKiŚ przepisy zapewnią m.in. wsparcie dla 3,5 mln rodzin o niższych dochodach, a także obniżą cenę maksymalną za energię do 500 zł/MWh. Działania osłonowe obejmą drugą połowę 2024 r. - zapowiada resort.

Na drugą połowę 2024 r. przedłużone zostanie obowiązywanie dla gospodarstw domowych ceny maksymalnej za energię elektryczną. Cena zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh bez względu na zużycie.

W przypadku jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów wykonujących ważne zadania z zakresu użyteczności publicznej (np. żłobki, szpitale, domy pomocy społecznej), ceny w II połowie 2024 r. pozostaną na tym samym poziomie (693 zł/MWh).

Taka sama cena maksymalna 693 zł/MWh będzie obowiązywała dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Powodzie błyskawiczne w Polsce. Na czym polega to zjawisko?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas