Hiszpania zwiększa ambicje dotyczące zielonego wodoru. Aż 12 GW do 2030 r.
Oprac.: Dawid Długosz
Hiszpania zdecydowała się na zwiększenie celu dotyczącego zdolności produkcyjnej zielonego wodoru. W przypadku wykorzystywanych elektrolizerów na 2030 r. kraj obstawia osiągnięcie poziomu 12 gigawatów. Hiszpania to państwo, które w zakresie wykorzystania podobnych technologii chce być liderem w całej Europie.
Zielony wodór to rozwiązanie, które Hiszpania upatrzyła sobie wcześniej. Plan zatwierdzony przez tamtejszy rząd w zeszłym roku zakładał osiągnięcie poziomu 11 gigawatów do 2030 r. Plany te zdecydowano się zwiększyć o kilka procent.
Hiszpania chce być liderem zielonego wodoru w Europie
Z informacji przekazanych przez agencję Reuters wynika, że Hiszpania zdecydowała się na zwiększenie celu na 2030 r. związanego z możliwościami z zakresu produkcji zielonego wodoru, co tamtejszy rząd powinien zatwierdzić we wtorek. Nowy poziom to 12 gigawatów, czyli o 1 GW więcej niż w planie założonym w 2023 r.
Jest to część rządowego planu energetyczno-klimatycznego Hiszpanii. Stanowi on ważną informację dla firm, które decydują się na inwestycje, gdyż wiąże się to z efektywnością energetyczną i odnawialnymi źródłami energii.
Hiszpanie to kraj, który dąży do bycia liderem pod względem produkcji zielonego wodoru w całej Europie, ale co to tak naprawdę oznacza?
Zielony wodór z odnawialnej energii elektrycznej
Zielony wodór powstaje z energii elektrycznej, która jest odnawialna. Jej źródłami są więc m.in. wiatr czy promienie słoneczne. Hiszpania w ostatnim czasie w tego typu rozwiązania inwestuje dużo pieniędzy.
Poprzez zatwierdzenie dużych dotacji na podobne projekty udało się pozyskać znaczących inwestorów. Wśród nich są producent elektrolizerów Hygreen Energy i chińskie Envision Group. Niestety ma to również skutki uboczne, które odczuwają m.in. lokalne firmy.
Wybrane firmy w Hiszpanii zdecydowały się niedawno na obniżenie własnych celów lub całkowicie wycofały się z projektów, które związane są z niskoemisyjnym wodorem. To pokazuje, jak dużą rolę w tego typu przedsięwzięciach odgrywają państwowe dotacje i jakie wyzwania czekają całą branżę.
Zielony wodór droższy od tradycyjnej produkcji
Choć zielony wodór jest celem, który stawia sobie m.in. Hiszpania i ma to związek z ogólną dekarbonizacją Europy, tak jego produkcja jest droższa w porównaniu do tradycyjnych sposobów, gdzie pozyskuje się go z gazu ziemnego.
Na uwagę zasługuje również fakt, że Madryt nie wywiązał się na czas z przedłożeniem własnego planu energetycznego i klimatycznego do Brukseli, co przypadło na czerwiec 2024 r. Hiszpania nie jest tu jednak odosobniona, bo problem z tym miało większość europejskich państw.