Reklama

Samochód elektryczny z fotowoltaicznym dachem zaprezentowany przez holenderski startup

Startup Squad Mobility oficjalnie zaprezentował SQUAD Solar City Car - dwumiejscowy pojazd elektryczny bezpośrednio zasilany energią słoneczną z paneli umieszczonych na dachu pojazdu. Dodatkowo w kilku krajach UE można nim jeździć… bez prawa jazdy.

Squad Mobility to holenderski startup założony przez dwóch byłych pracowników firmy Astral, innego producenta pojazdów SEV (Solar Electric Vehicle

SQUAD Solar City Car został pierwotnie zapowiedziany w 2019 roku jako wczesny projekt, który po drodze ewoluował. W lipcu ubiegłego roku startup opublikował zdjęcia ostatecznego wyglądu samochodów które, mają trafić do produkcji. W najnowszej aktualizacji firma oficjalnie zaprezentowała swój Solar City Car, udostępniając specyfikację i ceny. Dostawy pojazdu mają być realizowane w przyszłym roku.

Ceny SQUAD Solar City Car na kilku rynkach UE zaczynają się od  6250 euro.

Reklama

Z prawem jazdy na motorower

Samochód solarny SQUAD to lekki pojazd elektryczny, który w UE jest sklasyfikowany jako pojazd L6e. Kierowanie takimi pojazdami wymaga jedynie prawa jazdy na motorower. Ze względu na jego klasyfikację kierowcy mogą mieć zaledwie 14, 15 lub 16 lat, w zależności od kraju, w którym jeżdżą.

SQUAD Solar City Car zapewnia miejsce dla dwóch pasażerów i bagażu. Duże okna mają zapewnić panoramiczny widok, a boczne drzwi można... wyjąć, aby uzyskać dodatkowy przepływ powietrza w piękne dni. Na desce rozdzielczej jest też miejsce na torbę lub laptopa, miejsce na kubki, telefon i ładowarkę USB.

SQUAD jest napędzany dwoma silnikami o mocy 2 kW, które są zasilane czterema wymiennymi zestawami akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 1,6 kWh. Pojazd może przejechać 100 km na wszystkich czterech akumulatorach i osiągnąć prędkość maksymalną 45 km/h.

Panele słoneczne na dachu SQUAD-a mogą także zapewnić dodatkowe 20 km zasięgu dziennie (latem w UE). Dzięki powierzchni pojazdu wynoszącej tylko 2,4 m2 na jednym tradycyjnym miejscu parkingowym zmieszczą się trzy takie pojazdy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czysty transport | auta elektryczne | nowe technologie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy