Pies lub kot w hotelu. Czy można zabrać zwierzęta na wakacje?

Podczas wakacji z psem lub kotem obowiązują nas zasady, których musimy przestrzegać, jeśli nie chcemy mieć problemów na urlopie. Przypominamy więc, na jakich zasadach można przewozić zwierzęta na pokładzie samolotu. Wyjaśniamy również, ile najczęściej trzeba dopłacić za pobyt czworonożnego przyjaciela w pokoju hotelowym. A może bardziej, niż zabierać pupila na wakacje, opłaca się wykupić mu miejsce w hotelu dla zwierząt? Oto najważniejsze informacje, z którymi właściciele zwierząt powinni zapoznać się, zanim zdecydują się na zagraniczną wycieczkę.

 • O czym trzeba pamiętać, planując wakacje z psem lub kotem za granicą? Niestosowanie się do przepisów obowiązujących w poszczególnych liniach lotniczych i miejscach noclegowych może doprowadzić do tego, że wymarzony urlop ze zwierzakiem szybko zmieni się w katastrofę. 
 • Podajemy więc listę podstawowych informacji, których znajomość może pozwolić wielu osobom uniknąć problemów związanych z transportem zwierząt samolotem. 
 • Zdradzamy też, z jakim kosztem i zasadami trzeba się liczyć, zabierając pupila do ośrodka wypoczynkowego.
 • A może korzystniejszym rozwiązaniem jest oddanie kota lub psa do hotelu dla zwierząt?  

Reklama

Wakacje 2022 ze zwierzętami. Czy można zabrać psa lub kota do samolotu?

Większość przewoźników zezwala na przewożenie psa lub kota na pokładzie samolotem, jednak obowiązują przy tym określone zasady. Wyjątkiem są jednak tanie linie lotnicze tj. Ryanar, easyJet i WizzAir, które przewóz zwierząt ograniczają jedynie do psów przewodników oraz psów asystujących.

Jeżeli planujemy lot samolotem z kotem albo psem, powinniśmy poinformować o tym przewoźnika podczas rezerwacji biletu, albo telefonicznie. Najczęściej można zrobić to najpóźniej na dobę przed wylotem, jednak lepiej nie zwlekać, ponieważ liczba czworonogów na pokładzie jednej maszyny jest ograniczona. 

Każdorazowo musimy również uiścić dodatkową opłatę za przelot zwierząt, która różni się w zależności od rasy, rozmiaru i wagi pupila oraz tego, jak ciężki jest jego transporter, tj. m.in. w przypadku popularnego przewoźnika LOT. 

Pojemnik łącznie z pupilem nie może ważyć więcej niż 8 kilogramów. Powinien być na tyle duży, aby umożliwić psu lub kotu swobodną zmianę pozycji, dostęp do powietrza i wody. Razem z pasażerami podróżować mogą tylko małe psy i koty oraz psy przewodniki niezależnie od wymiarów i wagi. Większe zwierzęta również mogą polecieć, jednak jako cargo lub w specjalnej klatce w łuku bagażowym. 

Aby transport zwierząt samolotem mógł odbyć się legalnie, zwierzę musi posiadać wszczepiony mikrochip lub czytelny tatuaż, a jego właściciel musi zabrać na pokład niezbędne dokumenty takie jak: 

 • aktualna książeczka szczepień psa lub kota
 • zaświadczenie od weterynarza 
 • paszport zwierzęcia zgodny ze standardem Unii Europejskiej z informacją o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie

Wymagań tych może być więcej w zależności od linii lotniczych oraz przepisów w poszczególnych krajach. Niekiedy wymagane są dodatkowe szczepienia np. na tasiemiec w Norwegii czy Finlandii lub też zabrania się przewozu ras psów powszechnie uważanych za niebezpieczne tj. rottweiler, lub pitbull. 

Kwoty, jakie musimy wydać za przelot psa lub kota samolotem, są bardzo różne. Za podróż pupila w kabinie na trasie krajowej zapłacimy minimum 50 zł, przy podróżach po Europie — co najmniej — 200 zł, a na dłuższych trasach koszty te wzrastają jeszcze o przynajmniej kilkadziesiąt złotych. 

Oczywiście, transport zwierząt samolotem może być znacznie droższy, gdy mowa o locie w luku bagażowym. Wówczas mowa jest o kwotach od 280 do nawet 1200 złotych.  

Pies w hotelu. O czym musisz pamiętać? Przepisy i koszt

Psy w hotelu coraz częściej są akceptowane, jednak wciąż nie wszędzie można je zabierać, dlatego przed wylotem na wakacje z czworonogiem, trzeba sprawdzić, czy w danym ośrodku wypoczynkowym zwierzęta są akceptowane oraz, ile zapłacimy za ich pobyt w pokoju. 

Można to zrobić, kontaktując się z danym miejscem, lub korzystając ze specjalnej strony, która wyszukuje jedynie miejsca przyjazne zwierzętom tj. np. piesnauropie.pl .

Koszt pobytu psa w hotelu niekiedy może być bezpłatny. Szczególnie w przypadku niewielkich pupili, na które właściciele pensjonatu zazwyczaj patrzą łagodnym okiem. Najczęściej jednak do pobytu zwierzęcia w ośrodku trzeba dopłacić, gdyż właściciele pensjonatu traktują ich jak pełnoprawnych gości hotelowych. 

Za psa w hotelu trzeba wówczas zapłacić od 20 od ponad 100 złotych za dobę w zależności od rasy i wielkości zwierzęcia oraz standardu ośrodka. Często zdarzają się również jednorazowe płatności, które wynieść mogą nawet kilkaset złotych. Zwłaszcza w przypadku niepoinformowania obsługi o tym, że pupil przebywa z nami w pokoju. 

Trzeba również pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z pobytem psa w hotelu, które są związane z przepisami określonymi w regulaminie danego ośrodka, gdzie często jest mowa o takich kwestiach jak:  

 • akceptacja bądź brak akceptacji niektórych ras i zwierząt danej wielkości. Psy, które często nie są wpuszczane o hoteli z uwagi na gabaryty lub agresywne zachowanie to m.in. amerykański pitbull terrier, buldog amerykański, dog argentyński, tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski pies stróżujący, owczarek kaukaski.
 • sposób przetrzymywania pupili w wybranych pokojach - zwierzęta nie powinny zakłócać spokoju innych gości, np. głośno szczekając, przebywać same przez dłuższy czas itp.
 • sposób wprowadzania psów do części wspólnych (na smyczy, w kagańcu)
 • pozwolenie lub brak pozwolenia na zabieranie psów do restauracji, kawiarni lub SPA
 • dodatkowe koszty poniesione przez właściciela na wypadek uszkodzenia, lub zniszczenia przez psa elementów wyposażenia pokoju hotelowego tj. komplet pościeli, zasłony itp. 
 • obowiązek sprzątania po pupilu na terenie ośrodka i w jego otoczeniu
 • kara, którą trzeba zapłacić w przypadku niepoinformowania obsługi hotelu o pobycie ze zwierzęciem

Kot w hotelu. O czym musisz pamiętać? Przepisy i koszt

Zasady dotyczące pobytu kota w hotelu na wakacjach często pokrywają się wyżej wymienionymi przepisami i kosztami zakwaterowania dla psów, jednak nie jest to regułą.  

Niekiedy ośrodki, które akceptują psy, nie chcą przyjmować kotów lub też nie zezwalają na to, aby pupile przebywały same w pokoju, co oznacza, że wychodząc, każdorazowo trzeba nosić ze sobą mruczki w transporterze. 

Jeżeli więc na stronie internetowej na próżno można szukać informacji na temat przepisów i kosztu pobytu kota w hotelu, najlepiej jest tam zadzwonić, aby upewnić się, jakie zasady obowiązują w danym miejscu. 

Hotel dla zwierząt. Ile kosztuje, jak wygląda i na co można liczyć?

Wakacje z psem lub kotem to niezapomniane doświadczenie, jednak osoby, które chcą uniknąć stresu związanego z transportem zwierząt samolotem oraz ich pobytem w ośrodku wczasowym, mogą oddać swoje zwierzaki do specjalnych hoteli dla zwierząt

Są to miejsca, które za odpowiednią opłatą zaopiekują się naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Zapewnią im nocleg oraz dodatkowe usługi, takie jak dostęp do wybiegu, opiekę weterynarza oraz zabiegi pielęgnacyjne.  

 • To, ile kosztuje hotel dla zwierząt, zależy od rasy, wielkości, chorób i przyzwyczajeń zwierzaka. 
 • Za dobę w hotelu dla zwierząt zapłacimy od około 20 do 70-80 złotych w przypadku kota lub małego psa. 
 • W przypadku większych pupili koszt ten rośnie do nawet 175 złotych w stolicy za 24 godziny opieki nad dużym psem (lub więcej w zależności od miejsca i zakresu oferowanych usług).
 •  Na cenę pobytu w hotelu dla zwierząt wpływ ma również to czy właściciel życzy sobie, aby jego pupil trafił do osobnego pokoju, czy też zgadza się, aby dzielił "pokój" z innymi zwierzętami.

Czytaj również: 

Wakacje i pies przywiązany do drzewa. Czyli jak Polacy pozbywają się zwierząt? 

Wakacje ze zwierzętami. Jak prawidłowo przewozić psa i kota w samochodzie? 

Wakacje 2022. Włoska turystyka znów rozkwita. Ceny potrafią zaskoczyć 

Petsitter - ratunek dla tych, którzy planują wakacje bez pupili 

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama