Reklama

Maliny. Kiedy sadzić, kiedy zbierać, kiedy przycinać?

Maliny należą do wyjątkowo lubianych owoców sezonowych, które coraz częściej pojawiają się w przydomowych ogrodach. Jednak aby krzewy dobrze rosły i obficie owocowały, konieczna jest właściwa pielęgnacja. Kiedy najlepiej sadzić maliny? Jak o nie dbać i w jakim okresie zbierać? Wyjaśniamy.

  • Maliny ogrodowe to dość wymagające krzewy, jednak gdy właściwie się o nie dba, przynoszą obfity plon. 
  • Zazwyczaj dorastają do 2-2,5 metra i w zależności od odmiany kwitną jeden lub dwa razy w roku. 
  • Do najpopularniejszych odmian malin w Polsce należą: "Beskid", "Polka", "Bristol" czy "Poranna Rosa". 

Kiedy sadzi się maliny?

Krzewy malin można sadzić dwa razy w roku - wiosną oraz jesienią. Wybierając drugi okres, najlepiej wykonać tę czynność pod koniec października lub na początku listopada. 

Krzewinki wsadza się do ziemi na niewielką głębokość - wystarczy wykopać 15-20 cm dołki. Należy również pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów pomiędzy poszczególnymi krzakami - powinna ona wynosić ok 50 cm i 2 m między kolejnym rzędami.

Reklama

Dobrym pomysłem jest sadzenie malin w redlinach, czyli specjalnie przygotowanych tunelach o głębokości ok. 30 cm. Stanowią one dodatkową ochronę dla korzeni rośliny. 

Najkorzystniejsza jest uprawa malin w ciepłych, dobrze nasłonecznionych miejscach. Lubią one żyzną, średnio wilgotną glebę o lekko kwaśnym odczynie, lecz poradzą sobie również w innych rodzajach podłoża. 

Maliny nie tolerują jedynie gleby piaszczystej oraz narażonej na częste zalewanie. Zbyt mokre podłoże może doprowadzić do gnicia rośliny.

Kiedy zbierać owoce malin?  

W zależności od odmiany, maliny można zbierać już w czerwcu. Szczyt sezonu przypada jednak na lipiec i sierpień. Krzewy jesienne często owocują aż do pierwszych przymrozków. 

Owoce malin są bardzo delikatne, dlatego należy zbierać je ręcznie przy dobrej, bezdeszczowej pogodzie. Można jeść je na surowo (najlepiej w ciągu dwóch dni od zbioru) lub przetworzyć.

Kiedy przycinać maliny? 

Aby maliny zdrowo rosły, konieczne jest regularne, lecz niezbyt intensywne podlewanie oraz nawożenie. Dla zapewnienia odpowiedniej wilgotności, wielu ogrodników decyduje się na montaż specjalnych systemów nawadniających. 

Maliny trzeba również regularnie odchwaszczać. 

Kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie malin. W przypadku odmian letnich powinno się ono odbywać wiosną lub jesienią. Konieczne jest usunięcie wszystkich dwuletnich pędów, które zakończyły okres owocowania. 

Natomiast odmiany jesienne najlepiej przycinać jesienią, tuż po zbiorach. Pędy przycina się tuż przy ziemi. Dzięki temu w kolejnym roku krzewy będą bardziej obficie owocowały. 

Czytaj również:

Przycinanie winogron krok po kroku. Dlaczego jest takie ważne?

Posadź czarną porzeczkę w swoim ogrodzie. To prawdziwa bomba witaminowa

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy