Gdy kościelne dzwony biją za głośno. Gdzie zgłosić hałas z kościoła?

Donośne bicie dzwonów może być uciążliwe, o czym przekonało się już wielu Polaków mieszkających w pobliżu parafii. Co zrobić, kiedy hałas jest nie do zniesienia?

Dzwony kościelne nie dają spać niektórym mieszkańcom
Dzwony kościelne nie dają spać niektórym mieszkańcomEric Lafforgue/Art in All of Us/Corbis Getty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Mieszkańcy Strzeszyna (woj. małopolskie) od dawna narzekali na głośny dźwięk dobiegający z kościelnych dzwonów. Szczególnie uciążliwe miały być uderzenia po 7 rano w niedziele słyszalne w całej okolicy. Ci, którym przeszkadzał hałas, zgłosili się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) o sprawdzenie częstotliwości bicia dzwonów oraz zbadania skali dźwięku. Inspektorzy nie znaleźli wówczas nieprawidłowości. Skala decybeli mieściła się w normie - informuje redakcja epoznan.pl.

To nie pierwsze i niejedyne przypadki zgłaszania zbyt głośnego bicia dzwonów. Z takimi sytuacjami mierzyły się parafie z Dębicy, Opola (w tym przypadku sprawa skończyła się w sadzie) oraz aktualnie Poznania.

Gazeta Wyborcza opisała ostatnio sprawę z 2021 r. dotyczącą zgłoszenia hałasu dobiegającego z kościoła. Dopiero niedawno - po zmianie przepisów - okazało się, że Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana musi "przyciszyć" dzwony. Norma hałasu wynosi 55 dB, a kościelny dzwon bił o natężeniu 58 dB. W efekcie konieczne będzie zmniejszenie hałasu oraz regularne kontrolowanie skali dźwięku.

Gdzie zgłosić hałas dobiegający z kościoła?

Przypadki podobne do tych opisanych powyżej można zgłaszać do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. WIOŚ jest odpowiedzialny za sprawdzenie, czy dochodzi do przekroczenia stężenia hałasu. Ten, kto odpowiada za generowanie hałasu, który przekracza dopuszczalne normy, będzie musiał dostosować się do pouczeń. W innym wypadku może otrzymać mandat. W skrajnych przypadkach sprawa może trafić do sądu.'

Zanieczyszczenie hałasem dotyczy ok. 20 proc. Europejczyków. Wpływa on na nasz stan psychofizyczny. Nadmierna ekspozycja na hałas może skutkować rozdrażnieniem, zaburzeniami snu, negatywnym wpływem na układ krążenia i układ przemiany materii.

Głośne auta, krótkie życieInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas