Co na zieloną ścianę? Rośliny idealne do ogrodów wertykalnych

Ogrody wertykalne cieszą się coraz większą popularnością. Nie tylko są oryginalną i zachwycającą dekoracją, ale pełnią także często rolę naturalnych oczyszczaczy powietrza. Ściany zieleni można stworzyć nawet w swoim domu i cieszyć się ich właściwościami przez 24h. Sprawdź, jakie rośliny będą idealne na zieloną ścianę.

Ogrody wertykalne często umieszczane są w nowoczesnych biurach.
Ogrody wertykalne często umieszczane są w nowoczesnych biurach.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Co to jest ogród wertykalny?

Ogrodem wertykalnym nazywana jest pionowa instalacja, którą pokrywa się żywymi roślinami. Stelaż zarówno może być niewielki, jak i pokrywać całą ścianę mieszkania.

Niektóre konstrukcje mają format prostokąta lub kwadratu, ale coraz częściej twórcy wychodzą poza te granice i tworzą różne, zaskakujące kształty. Ogrody wertykalne zyskują coraz większą popularność i stają się symbolem połączenia ekologii z modnymi trendami światowego designu.

Powstają często we wnętrzach nowoczesnych biur i korporacji, a nawet coraz częściej widuje się ogród wertykalny w domu. Zdarza się, że montowane są również na zewnętrznych ścianach. Wielkie moduły, zamontowane w przestrzeni miejskiej są wyposażone w automatyczny system nawadniający. Domowe instalacje nie mają takiego udogodnienia, dlatego wymagają od nas większej dbałości o rośliny.  

Dlaczego warto zainwestować w ścianę zieleni?

Dla wielu osób własny kawałek zieleni lub ogród w mieście jest czymś niemożliwym do zrealizowania, szczególnie gdy nasze mieszkanie nie ma balkonu, albo jest on niewielki.

W tym przypadku świetnie sprawdzą się właśnie ogrody wertykalne. Ściany pokryte zielenią mogą rozwiązać ten problem, a równocześnie nie zabierają przestrzeni w domu. Będą stanowiły nietypową dekorację wnętrza. Oprócz tego ogród wertykalny świetnie sprawdzi się w różnych pomieszczeniach, nawet w sypialni, gdzie ukoi nerwy i wspomoże wieczorny odpoczynek.  

Nie zapominajmy również, że ściany zieleni to naturalne filtry powietrza, które bardzo dobrze poradzą sobie z wielkomiejskim smogiem. Nasz ogród wertykalny będzie działał jak naturalna tarcza, która ochroni domowników przed zanieczyszczeniami, pojawiającymi się w mieszkaniu. To świetne rozwiązanie przede wszystkim dla osób z astmą oraz tych, które borykają się z chorobami górnych dróg oddechowych.

Jakie rośliny będą idealne do ogrodu wertykalnego?

Zastanawiając się, jak zrobić własny ogród wertykalny, trzeba najpierw sprawdzić, jakie rośliny będą idealne do tego przedsięwzięcia. Najlepiej ścianę zieleni wypełnić roślinami, które są łatwe w uprawie i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Inną istotną kwestią jest to, aby nie miały one wielkich gabarytów oraz aby nie potrzebowały zbyt dużo miejsca na rozwój bryły korzeniowej. Ważne jest także to, aby dobrać gatunki, które mają podobne upodobania i będą miały zbliżone potrzeby pielęgnacyjne. Rośliny najlepsze i najczęściej wybierane do ogrodów wertykalnych to:

  • Zielistka Sternberga - jest to gatunek, który oczyszcza powietrze w pomieszczeniu. Działa jak filtr pochłaniając szkodliwe substancje i drobnoustroje. Dodatkowo nawilża powietrze i produkuje tlen oraz tzw. fitoncydy, zwalczające bakterie, pierwotniaki oraz grzyby. Roślina polecana jest dla alergików i chorych na płuca. Co więcej, jej liście z białymi przebarwieniami pięknie uzupełnią wertykalny ogród.
  • Epipremnum złociste - to roślina, która pochłania benzen i tlenek węgla. Przy tym stanowi piękną ozdobę pomieszczenia, ponieważ ma przebarwione na żółto liście. Dodatkowo pielęgnacja rośliny jest bardzo łatwa.  
  • Filodendron pnący - to popularna roślina domowa, która jest niewymagającym pnączem z zielonymi, serduszkowatymi liśćmi. Silnie oczyszcza powietrze, dlatego jest często wybierana jako element zielonej ściany. Warto zwrócić uwagę na odmianę, jaką jest rozłożysty filodendron pnący "Brazil", który ma charakterystyczne liście z żółtymi przebarwieniami i pełni rolę ozdobną.
  • Figowiec pnący - posiada on małe, pofalowane liście. Doskonale uzupełnia wszelkie roślinne kompozycje. Jest świetnym wyborem do ogrodu wertykalnego, ponieważ dobrze radzi sobie zarówno w mieszkaniach, jak i w towarzystwie innych gatunków.
  • Cissus rombolistny -  to bardzo wytrzymała roślina pokojowa o zimozielonych pnączach, zdrewniałych łodygach i błyszczących, ozdobnych liściach. Jednak decydując się na nią, trzeba pamiętać, że wymaga ona dużej ilości światła. 
Figowiec pnący idealnie sprawdzi się jako element ogrodów wertykalnych.
Figowiec pnący idealnie sprawdzi się jako element ogrodów wertykalnych.123RF/PICSEL

Zielona ściana zdecydowanie nie nadaje się dla roślin delikatnych. Sukulenty, ani rośliny podatne na ataki pasożytów czy chorób nie będą odpowiednim wyborem. Oprócz wyżej wymienionych, polecane są jeszcze takie gatunki, jak:

  • Anturium,
  • Fikus,
  • Dracena,
  • Rododendron,
  • Maranta,
  • Zanokcica,
  • Kalatea,
  • Pilea,
  • Peperomia,
  • Bluszcze (oczyszczają i nawilżają powietrze),
  • Monstera,
  • Skrzydłokwiat (oczyszcza powietrze).
Peperomia również dobrze uzupełni kompozycję ściany zieleni.
Peperomia również dobrze uzupełni kompozycję ściany zieleni. 123RF/PICSEL

Dodatkowo, jeśli planujemy instalację ogrodu wertykalnego w kuchni lub na balkonie to idealnym rozwiązaniem będą różnego rodzaju gatunki ziół. Tego typu ściana zieleni będzie perfekcyjna dla miłośników gotowania, a w dodatku będzie zachwycała zapachem, stanowiła źródło dobrego smaku i cennych wartości odżywczych. Do tego typu ogrodu wertykalnego warto wybrać: bazylię, tymianek, oregano, kolendrę, rozmaryn, melisę, miętę, majeranek i pietruszkę.

Gdzie najlepiej stworzyć ogród wertykalny?

Decydując się na instalację ogrodu wertykalnego, musimy wybrać miejsce, w którym rośliny będą miały dobre warunki do rozwoju.

Ściana wybrana na moduł zieleni powinna być tak umiejscowiona, aby docierało do niej światło. Dzięki temu rośliny będą się prawidłowo rozwijały i nie zmarnieją.

Najlepszym wyborem będzie ściana o wystawie zachodniej albo południowej. Nie poleca się montażu ogrodu wertykalnego na ścianie północnej, ponieważ tam nie docierają promienie słoneczne. Oprócz tego istotna jest również temperatura w pomieszczeniu, ponieważ ogrody wertykalne nie lubią częstych przeciągów oraz zimna.

Pielęgnacja ogrodu wertykalnego. Na to musisz zwrócić uwagę

Chcąc długo cieszyć się pięknem ogrodu wertykalnego, musimy wiedzieć jak go prawidłowo pielęgnować. Podstawą jest dbałość o odpowiednie nawilżenie roślin. Jeśli stworzony przez nas ogród nie ma rury nawadniającej ani kroplowników, to musimy zadbać o to samodzielnie.

Dodatkowo musimy wiedzieć o tym, że rośliny w takim ogrodzie są narażone na działanie szkodników oraz grzybów. Nasileniu chorób sprzyja zbytnie zagęszczenie sadzonek. Warto profilaktycznie zraszać rośliny ostudzonymi wywarami z ziół. Na grzyby oraz insekty dobrze zadziała skrzyp, czosnek i pokrzywa. W przypadku, gdy obecność szkodników będzie coraz bardziej widoczna, to konieczne będzie użycie specjalnych środków przeznaczonych do ochrony roślin.

Jeśli chcemy, aby nasz ogród wertykalny zachował swój kształt, musimy zadbać o regularne przycinanie roślin. Pomoże to zagęścić ścianę zieleni oraz sprawi, że rośliny nie będą wystawać poza ramy wyznaczone dla naszego ogrodu.

Czytaj również:

Zobacz także: 

Nanopowłoka na okna stworzona przez polskich naukowców pozwala zaoszczędzić na rachunkachmateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas