Nie musisz iść do lasu. Jakie grzyby wyrosną w ogrodzie?

Agnieszka Tkacz

Opracowanie Agnieszka Tkacz

Grzyby leśne to przysmak, którego cena na sklepowej półce może wprawiać w zdumienie. Jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze, możemy na grzyby wybrać się sami. Często jednak nie mamy na to czasu. Na szczęście istnieje rozwiązanie na zbiór grzybów nawet dla największych leniuchów. Sprawdź, w jaki sposób możesz sprawić, że grzyby wyrosną w twoim ogrodzie.

Czy w ogrodzie mogą wyrosnąć jadalne grzyby?
Czy w ogrodzie mogą wyrosnąć jadalne grzyby?123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Odrobina wolnego miejsca w ogrodzie wystarczy, aby zapewnić sobie jesienią obfite grzybobranie. Czy wiesz, co zrobić, aby wyrosły grzyby?

Grzybobranie w ogrodzie. Co musisz zrobić, żeby wyrosły grzyby?

Najprostszym sposobem na zapewnienie sobie jadalnych grzybów w ogrodzie jest skorzystanie z mikoryzy. To symbioza korzeni roślin z gatunkami grzybów, która działa dzięki dopasowanym do siebie potrzebom.

To oznacza, że jeśli w twoim ogrodzie rosną świerki, najprościej będzie wprowadzić do niego borowiki szlachetne. W przypadku rydzów, maślaków i podgrzybków sprawdzą się sosny. Natomiast pod brzozami doskonale sprawdzą się koźlaki.

Wystarczy skorzystać ze specjalistycznych szczepionek mikoryzowych, które dostępne są w sklepach. Warto jednak pamiętać, że hodowla grzybów z daleka od lasów w nieprzystępnych warunkach może skończyć się porażką.

Jakie grzyby jadalne mogą wyrosnąć w ogrodzie?

Spośród grzybów leśnych najprostsze może być wyhodowanie podgrzybka brunatnego i maślaka zwyczajnego. Chętnie rosną, szczególnie jeśli znajdują się pod sosnami. Największym wyzwaniem może być wyhodowanie prawdziwków.

Wyjątkowo proste może być również wprowadzenie do ogrodu grzybni. W ten sposób możemy uprawiać pieczarki i boczniaki ostrygowate. Jedyna trudność polega na odpowiednim przygotowaniu podłoża, w którym będzie znajdować się grzybnia.

Jak stosować mikoryzę w ogrodzie?

Aplikacja szczepionki z mikoryzą jest niezwykle prosta. Na początku należy porządnie zwilżyć fragment ziemi, na którym chcemy ją umieścić. Przestrzeń pod wybranym drzewem obficie podlewamy. Następnie w niewielkiej odległości od drzewa zaczynami robić dołki głębokie na 20 cm.

Zawartość butelki z mikoryzą dokładnie mieszamy, a potem wyciskamy do dołków po jednej porcji. Ważne jest, aby płyn mógł dostać się bezpośrednio do korzeni drzewa. Im większe drzewo, tym więcej dawek mikoryzy możemy spróbować wszczepić. Po podaniu szczepionki dołki zasypujemy i czekamy na pierwsze efekty.

Zabieg najlepiej jest wykonywać wiosną oraz jesienią. Gleba jest wtedy wilgotna i ma odpowiednią temperaturę. Na pierwsze grzyby można liczyć już rok po zabiegu.

W domu możesz hodować pieczarki
W domu możesz hodować pieczarki123RF/PICSEL

Jak hodować grzybnię w ogrodzie?

O wiele prostsza od mikoryzy jest hodowla grzybów saprofitycznych, takich jak pieczarki, boczniaki czy grzyby shiitake. Do ich hodowli może nawet nie być potrzebny ogród. Grzybnie można uprawiać na słomie lub na ściętych pniach drzew. Odpowiednie podłoże, właściwa temperatura, wilgotność i stężenie dwutlenku węgla może sprawić, że grzyby będą obficie owocować.

Najprościej rozpocząć jest uprawę pieczarek. Obecnie możemy kupić gotowe podłoże z przerośniętą grzybnią i instrukcją uprawy. Jako że pieczarki nie potrzebują do wzrostu światła słonecznego, mogą być nawet uprawiane w piwnicy. Optymalna temperatura do ich rozwoju wynosi 12-20 st. C. Pierwszymi zbiorami będziemy mogli się cieszyć już po miesiącu od rozpoczęcia uprawy.

Zobacz także:

Szkoccy hodowcy owiec sięgają po nowego ochroniarzaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas