Kiedy najlepiej kupować kwiaty doniczkowe i na co zwracać uwagę w sklepie?

Zima to ponura i szara pora roku. Często, aby wprowadzić się w dobry nastrój i odciągnąć uwagę od pluchy za oknem, kupujemy nowe kwiaty doniczkowe. Impulsowe zakupy nie zawsze jednak kończą się sukcesem. Sprawdź, kiedy najlepiej zaopatrzyć się w nowe żywe rośliny do domu.

Na co zwracać uwagę przy zakupie kwiatów doniczkowych?
Na co zwracać uwagę przy zakupie kwiatów doniczkowych?123RF/PICSEL

Kiedy chcemy, żeby roślina przeżyła w naszym domu, nie wystarczy upewnić się, że jest odpowiednio podlewana. Zobacz, na jakie czynniki zwracać uwagę przy zakupie roślin domowych.

Kiedy najlepiej kupować kwiaty doniczkowe?

Rośliny doniczkowe powinniśmy kupować wiosną. Większość z nich jest przystosowana do temperatur pokojowych. Jeśli zdecydujemy się na zakup roślin zimą lub w upalne lato, możemy narazić je na szok termiczny. Oczywiście można postarać się o ochronę roślin od zimna i szybki transport do mieszkania. Zawsze jednak istnieje ryzyko, że roślinka nie przeżyje.

Dobrze jest także transportować kwiaty w naturalnym świetle. Najlepiej zniesie wtedy przesadzanie i trudy podróży.

Wiosna to także okres, kiedy kwiaty doniczkowe najlepiej się przyjmują. Jeśli mamy zamiar je przesadzać, wstrzymajmy się do nadejścia odpowiedniego sezonu.

Gdzie kupować rośliny?

Najczęściej rośliny kupujemy w dużych marketach budowlanych lub ogrodniczych. Często możemy je także dostać w supermarketach. To wygodne miejsce na zakupy, w którym można dostać wiele rodzajów kwiatów doniczkowych. Dużym minusem jest to, że rośliny w tych miejscach są zwykle w słabej kondycji. Często przez niewłaściwe warunki transportu i przechowywania, dostępne są jedynie egzemplarze chore i wadliwe.

O wiele lepszym wyborem jest odwiedzenie specjalistycznych szkółek, które odpowiednio dbają o swoje produkty. Rośliny mogą być droższe, jednak będziemy mieli pewność, że przetrwają w naszym domu.

Można zdecydować się na zakup roślin online. Na taką usługę można się zdecydować przez cały rok, niezależnie od warunków panujących za oknem. Ryzyko, że roślinka zmarznie, będzie mniejsze, ale nie zniknie całkowicie.

Uważajmy na zakup żywych roślin w marketach budowlanych.
Uważajmy na zakup żywych roślin w marketach budowlanych.123RF/PICSEL

Na co zwracać uwagę przy kupnie kwiatów doniczkowych?

Kiedy wybieramy kwiaty doniczkowe, warto zwrócić uwagę na ich liście. Jeśli są mocne, zdrowe i mają intensywny kolor to dobry znak. Unikajmy roślin, które mają objawy żerowania szkodników lub chorób. Zwykle przejawiają się jako plamy, dziury lub postrzępione brzegi liści.

Jeśli roślinka ma przyrosty, nie powinny być one poskręcane lub pozwijane. Dokładne obejrzenie naziemnej części rośliny, powinno pozwolić na wybranie zdrowego okazu.

Dobrze jest także zwrócić uwagę na ziemię, która jest w doniczce kupowanego przez nas kwiatka. Nie może być całkiem mokra, ani bardzo sucha. Może to być znak, że jej korzenie są zgniłe albo suche. To sygnał, że niedługo roślina zwiędnie. Sprawdźmy również, czy na podłożu nie rozwija się pleśń.

Po kupieniu nowego kwiatka należy go jak najszybciej przesadzić do nowej doniczki, która będzie odpowiadać potrzebom roślinki.

Zobacz także:

Żubry na celowniku kłusownikówINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas